Piyasalarda endişeli bekleyiş

Avrupa ülkelerinin borçluluğuna ilişkin endişelerle dün dolar/TL son üç haftanın en yükseğine, gösterge faiz ise yılın yeni zirvesine yükseldikten sonra sakinleşirken, bankacılar Fed'in iki günlük toplantılarının ardından duruşunu değiştirmemesinin risk iştahını olumlu etkilediğini, bugün ise yine dış gelişmelerin yanı sıra yılın ikinci enflasyon raporunun piyasalara yön vereceğini söylediler.

Dün, Yunanistan ve Portekiz'in kredi notunun düşürülmesi ile başlayan ve borç problemlerinin Avrupa'daki diğer ülkelere de yansıyabileceğine ilişkin küresel endişeler ve euro/dolar paritesindeki gerileme ile Yunanistan'ın CDS'lerinin dünyadaki en yüksek rakamlara ulaşmasıyla tavan yaparken, iç piyasada dolar/TL 1.5140 ile 3 haftanın en yükseğine, gösterge faiz yüzde 9.41 ile yılın zirvesine, CDS'ler de uzun bir aranın ardından 200 baz puanın üzerine çıkmıştı.

Dün ihalesi öncesinde 2010'un yeni en yükseği olan yüzde 9.41 bileşiği test eden ve spot kapanışta yüzde 9.32, valörlüde ise yüzde 9.24 seviyesinde olan 25 Ocak 2012 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi, bu sabah tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde yüzde 9.28/9.23 seviyesindeydi.

Yurtdışı piyasalardaki seyrin önemli olduğunu söyleyen bir bankanın tahvil-bono masası işlemcisi, "Dün TCMB'nin repo miktarını artırması olumlu karşılandı. İspanya'nın not indirimi ise zaten bekleniyordu o yüzden piyasaları fazla etkilemedi. Bugün faiz tarafında yönü enflasyon raporu belirleyecek" dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard& Poor's, İspanya'nın kredi notunu beklenenden uzun süren düşük büyümenin bütçe açığını aşağı çekme çabalarına zarar verebileceği gerekçesiyle bir kademe indirerek "AA+"dan "AA"ya çekti.

Merkez Bankası'nın çekirdek enflasyonda yaşanan yükseliş ve enflasyondaki düşüş eğilimine ilişkin öngörüsünün yılın ikinci yarısı yerine, son çeyreğe çekilmesinin ardından, bugün açıklayacağı yılın ikinci enflasyon raporunda, 2010 sonu için yüzde 6.9 seviyesinde bulunan TÜFE enflasyonu öngörüsünü de yukarı yönlü revize etmesi bekleniyor.

Hazine bugün 12 Ocak 2011 ve 19 Ocak 2011 vadeli senedin değişim ihalelerini yapacak. Hazine, 12 Ocak 2011 itfalı FRN geri alımı karşılığında 4 Ocak 2017 itfalı FRN, 19 Ocak 2011 itfalı sabit kuponlu tahvil geri alımı karşılığında, 25 Ocak 2012 itfalı iskontolu senet ihraç edecek.

Bankalararası piyasada dün spot kapanışta 1.4980/1.5010 TL olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları, bu sabah ilk işlemlerde 1.4920/1.4980 seviyesindeydi.

Aynı saat itibariyle euro/dolar paritesi ise 1.3225 seviyesindeydi.

İMKB YÜKSELİŞLE AÇILDI

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dün kapanışa göre 227,52 puan artarak 58.160,61 puan seviyesinde açıldı.

Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 0,39 oranında değer kazandı.

HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, "Bu sabah itibariyle küresel mali piyasalarda daha dengeli bir eğilim izleniyor. Gelişmekte olan ülke paralarında bir miktar değerlenme yaşanırken emtia fiyatlarının da iki günlük kaybın bir kısmını geri aldığı görülüyor. Küresel piyasalar bugünden itibaren AB-IMF'nin Yunanistan'a ilişkin atacağı somut adımlara odaklanacaktır" dedi ve şöyle devam etti:

"Bugün dolar/TL'nin 1.4900-1.5000 bandında hareket edeceğini, Yunanistan ile ilgili haberlere göre de yön belirleyeceğini düşünüyoruz. Gösterge bileşik faiz yüzde 9.30 seviyesi etrafında işlem görebilir."

BİZE ULAŞIN