AB gemisi piyasaları ürkütüyor

Komşu'daki borç krizinin, Avrupa'nın diğer zayıf halkalarına bulaşacağı korkusu ile sallanan piyasalar 'yardım geliyor' beklentisiyle sakinleşti. Ancak gelecek hâlâ belirsiz

Yunanistan'ı iflasa sürükleyen borç yüküne karşı bugüne kadar net bir adım atmayan Avrupa Birliği'nin (AB) dün harekete IMF ile apar topar toplantı yapması piyasaları rahatlattı. Yunanistan'ın notunun 3 ve Portekiz'in 2 kademe birden düşürülmesiyle önceki gün sert düşüşlere sahne olan dünya borsaları dün yardımın tarihi belli olmasa da yapılacağı beklentisi ile sakinleşti. Avrupa borsalarındaki kayıplar yüzde 1'in üzerinde oldu. ABD borsaları ise güne yükselişle başladı. Yunanistan'dan yayılan borç korkusundan en ağır darbeyi alan euro ise değer kaybetmeyi sürdürdü. Yıla 1.45 seviyesinden giren euro/dolar paritesi, krizin derinleşmesiyle birlikte 1.31'e kadar indi. AB ve IMF'nin yapacağı yardımın artacağı beklentisi ile dün bir miktar toparlanan parite, İspanya'nın notunun düşmesi ile yeniden geriledi. Yurtdışına paralel hareket eden dolar/TL kurunun ateşi de söndü. Güne 1.50'nin üzerinde başlayan kur, bankalararası piyasada kur 1.4915'e kadar çekildi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) kayıpları sınırlı kaldı. Endeks yüzde 0.49 değer kaybıyla 57 bin 933 puandan günü tamamladı.

SPEKÜLASYON SÜRECEK

Atina'ya yapılacak yardımın miktarının artırılması ile birlikte piyasalar da tansiyon düştü ama euronun geleceğine ilişkin spekülasyonlar sürecek görünüyor. Uzmanlar, İspanya, İtalya ve Portekiz'e yönelik sorunların devam ettiğine dikkati çekerken euronun baskı altında kalmaya devam edeceğini kaydediyor. Ata Yatırım Fon Müdürü Serdar Pazı, "Avrupa şimdilik günü kurtardı ama euronun geleceğini kurtarabilmiş değil. Yunanistan'dan çok daha büyük ve çok daha önemli ülkelerde de benzer sorunlar var" değerlendirmesinde bulunuyor. İş Yatırım Müdür Yardımcısı Şant Manukyan ise kısa süre için euro spekülasyonunun son bulacağına dikkat çekerek, "Son gelişmeler Yunanistan'ın kurtarılacağını gösteriyor. Yaşanacak satışlar alım fırsatı olarak kullanılmalı. Ancak bu da kısa süreli. Çünkü euro üzerinden spekülasyonlar devam edecek. 19 Mayıs'tan itibaren ise yükselişler satış fırsatı olarak kullanılmalı" önerisinde bulunuyor.

KOMŞUDA FAİZ YÜZDE 38
Kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin altına inen Yunanistan'ın 2 yıllık tahvillerinin faizi yüzde 38'e fırladı. Bu seviye, Yunanistan'ın borç maliyetinin AB ve IMF'den talep edilen mali yardımın maliyetinin 8 katına ulaştığını gösteriyor.

BİZE ULAŞIN