'Türkiye satılık ürünse ben alıcıyım'

ABD Başkanı Barack Obama'ya danışmanlık yapan Zyman Group Başkan Yardımcısı David Morey, "Ülkeniz çok hızlı büyüyor. Türkiye pazara çıkan bir ürün olsa hiç düşünmeden kesinlikle alıcıyım" dedi

Çarşamba 29.04.2010
Güncelleme: Perşembe 29.04.2010
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama dahil şimdiye kadar 12 devlet başkanına ve 8 dolar milyarderine danışmanlık veren David Morey, Türkiye'nin iş odaklı bir hükümet ve iyi yönetilen bir ekonomisi olduğunu söyledi. Yerel Perakendeciler Zirvesi için yarın Türkiye'ye gelecek Morey, Türkiye'nin şu an için en büyük mücadelesinin bir sonraki seviyeye geçmek olduğunu belirterek, "Yeni yatırımcıları çekerek, inovasyonu teşvik ederek ve pazarlamada giderek daha iyi olarak bu seviyeye atlamayı başarabilir" dedi.

ASİ BİR ŞİRKET OLUN
"Eğer Türkiye satılan bir ürünse ben kesinlikle alıcıyım" diyen Morey, Türk firmaların ise gönüllü alıcılar yaratmaları için saldırgan olmaları konusunda öneride bulundu. "İki çeşit şirket vardır: Memur zihniyetliler ve asiler. Siz asi olup beklemeden, yüksek hedeflerle iş yapmalısınız" diyen Morey, pazar değerini yaratmanın en iyi yolunun ofansif yani saldırgan olmaktan geçtiğini söyledi. Müşterilere satın almaları için daha fazla neden yaratmak gerektiğinin altını çizen Morey, "Tek odağınız daha fazla şeyi, daha fazla kişiye, daha sık ve daha fazla paraya satmak olsun" dedi.

HERKES KAZANMANIN PEŞİNDE

Zyman Group Başkan Yardımcısı ve DMG CEO'su David Morey, aynı zamanda ödüllü "The Underdog Advantage: Using the Power of Insurgent Strategy to Put Your Business on Top" adlı kitabın yazarlarından biri. Bugüne kadar Fortune 500 şirketlerinden büyük bölümüne danışmanlık hizmeti veren Morey, milyarderlere danışmanlık yapmanın, büyük siyasi liderlere veya büyük CEO'lara liderlik yapmaktan farklı olmadığını belirterek şöyle dedi: "Politikacılar seçimi kazanmaya çalışıyor, şirket liderleri pazar paylarını artırmak, milyarderler ise daha fazla paranın sahibi olmak istiyorlar. Ama aslında düşünürseniz, büyük politikalcıların da pazar paylarını artırması ve büyük CEO'ların da yıl boyunca birçok 'seçim' kazanması gerekiyor."

FARKLILIK HER DAİM TREND

Fortune 100 firmalarının büyük bir bölümüne de danışmanlık yapan Morey, farklılık yaratma ve yüksek hedefler peşinde koşma trendinin her zaman geçerli olacağını belirtiyor.