Yunanistan'a yardıma yeşil ışık!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet, AB ile IMF'nin Yunanistan'a yardım paketi için hafta sonuna kadar karar verileceğini açıkladı. "Yeşil ışık göründü" diyen Trichet görüşmelerin iyi neticeleneceğini savundu. IMF Başkanı Kahn'ın Alman milletvekilleriyle yaptığı görüşmede kurtarma paketinin üç yılda 120 milyar euroya ulaşacağını belirttiği ileri sürüldü. IMF Başkanı, basın toplantısında ise rakamın belirlenmediğini söyledi

Standard & Poors tarafından notu üç basamak düşürülerek yatırım yapılamaz seviyeye getirilen, tahvilleri çöp statüsüne düşen Yunanistan'ın borç batağından kurtarılması için hazırlanan paket hızlanıyor. Yardım konusunda direnen Alman milletvekillerini ikna etmek için Berlin'e giden Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ile Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss- Kahn, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile düzenledikleri basın toplantısında Yunanistan'a yardım kararının aciliyet gerektirdiğini bildirdi. Yunanistan ile ilgili hafta sonuna kadar karar verileceğini açıklayan Trichet "Varsayımlarımız Yunanistan ile görüşmelerin birkaç güne kadar sonlanacağı ve çok iyi neticeleneceği yönünde, kanımca yeşil ışık göründü" dedi.

'ACI İLAÇ ŞART'
IMF Başkanı Strauss-Kahn, Yunanistan'daki sorunların çözülmemesinin Avrupa Birliği için birçok sonucu olacağını dile getirdi. Kahn ''Yunanların, borç krizinin üstesinden gelmek istiyorsa acı ilacı içmesi ve dış yardımı kabul etmesi gerekiyor. Acı ilacı yazan doktoru kovarak birinin iyileşebileceğine inanmak hayal olur. Yunanlara yardım için oradayız. Onlara yardım etmezsek savunulamaz bir durumda olacaklar'' diye konuştu. Basın toplantısında önce Alman milletvekilleriyle görüşen Kahn'ın Yunanistan'a verilecek yardımın toplam büyüklüğünün üç yılda 100-120 milyar euroya ulaşabileceğini söylediği ileri sürüldü. Alman Yeşiller Partisi milletvekili Jürgen Trittin'in bu açıklamasını teyit etmeyen Kahn, basın toplantısında henüz bir rakamın belirlenmediğini kaydetti.

'FON KATKISINI ARTIRACAK'
Yunanistan'a bu yıl verilmesi planlanan mali yardım miktarı 45 milyar euro. Bunun 30 milyar eurosunu euro bölgesi ülkelerinin, 15 milyar eurosunu IMF'nin karşılaması bekleniyor. Financial Times gazetesi ise IMF'nin Yunanistan'ı kurtarma planına katkısını 10 milyar euro artırarak 25 milyar euroya çıkarmak için görüştüğünü ileri sürdü. 19 Mayıs'ta 8.5 milyar euroluk borç geri ödemesi bulunan Atina, yardım alamazsa temerrüde düşecek.

'IMF YARDIMINI İSTEMİYORUZ'
Hükümetin IMF'den kaynak kullanmasına karşı çıkan kamu çalışanları, protesto için Atina sokaklarına döküldü. Sindigma Meydanı'nda toplanan gruplar, hükümetin, AB-IMF destek mekanizmasını devreye sokmak üzere yaptığı başvuru ile ekonomi ve vergi alanlarındaki reformları protesto eden sloganlar attı. Atina'da dün yine aynı gerekçelerle tüm toplu taşıma araçlarında 11.00-17.00 saatleri arasında iş durdurma eylemi yapıldı. İşçi ve memur sendikaları 5 Mayıs'ta 24 saatlik grev yapılması için çağrıda bulundu. Yunan halkı IMF'nin zaten kısıtlanan memur maaşlarından sonra özel sektörde çalışanların da maaşlarının , ikramiye ve primlerinin kesilmesi; toplu sözleşmelerin iptali ve devlet memurlarının işten çıkarılması gibi "daha ağır şartlar" getireceğinden korkuyor.

KREDİYİ 7 MAYIS'A KADAR ONAYLAYABİLİRİZ
Almanya Maliye Bakanlığı sözcüsü Jeanette Schwamberger Yunanistan'ın, IMF ve AB ile görüşmeleri hızla tamamlaması halinde, verilecek 8.4 milyar euroluk kredinin 7 Mayıs'a kadar onaylanabileceğini söyledi. IMF ile AB'nin, Yunanistan'a vereceği 45 milyar euroluk mali yardım paketindeki en büyük katkıyı Almanya yapacak. Bu arada Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble da Handelsblatt gazetesine verdiği demeçte, "Almanya, Yunanistan'ın batmasına izin vermeyecek" dedi.

YUNANİSTAN'IN DURUMU EURONUN İSTİKRAR SORUNU
Almanya Başbakanı Angela Merkel, devam eden müzakerelerin hızlandırılmasını istedi. IMF, Başkanı Kahn ile Yunanistan hakkında açıklamada bulunan Merkel, mevcut durumun euro bölgesinin istikrarını ilgilendirdiğini ve Atina yönetiminin euro bölgesindeki güveni yeniden tesis edecek planları kabul etmesi gerektiğini belirtti. ABD Başkanı Barack Obama'nın, Yunanistan'ın borç sorunu konusunda kaygı duyduğu ve bu konuyla ilgili Avrupa ile temasta olduğu bildirildi.

BİZE ULAŞIN