ABD'li notçular hedef tahtası haline geldi

IMF Başkanı Kahn ile Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, "Kredi derecelendirme kuruluşlarına çok fazla itibar edilmemeli" dedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard and Poor's'un Yunanistan, Portekiz ve İspanya'nın kredi notunu ard arda düşürmesiyle bir kez daha Avrupalı yetkililerin hedef tahtası haline geldi.

'ÇOK CİDDİYE ALMAYIN'
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, mali piyasalardaki oyuncuların uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarını çok fazla ciddiye almak zorunda olmadıklarını söyledi. Schaeuble Berlin'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hiçbir piyasa katılımcısının kredi derecelendirme kuruluşlarını çok fazla ciddiye almama tercihi engellenmiyor" dedi. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Khan da Yunanistan, Portekiz ve İspanya'nın kredi notlarının düşürülmesinin ardından, kredi derecelendirme kuruluşlarına çok fazla inanılmaması gerektiğini belirtti. Standard and Poor's (S&P) salı günü Yunanistan'ın notunu "BBB"dan "BB"ya üç kademe indirerek, yatırım yapılamaz seviyeye çekmişti. S&P aynı gün Portekiz'in notunu "A"dan "A-''ye iki kademe, çarşamba günü de İspanya'nın notunu "A"dan "A-"ya iki kademe indirmişti.
BİZE ULAŞIN