POS'lar 2011'de birleşecek

ATM'lerin ardından POS cihazlarının da ortak kullanımı için düğmeye basıldı. BKM Genel Müdürü Özinal, uygulama ile açıkta kalacak 500 bin cihazın esnaflara verileceğini açıkladı

ATM'leri tek çatı altında toplamayı başaran Bankalararası Kart Merkezi (BKM) gözünü şimdi de POS cihazlarına çevirdi. 2011'e kadar cihazları ortak kullanıma açmak istediklerini söyleyen BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, "Artık bir mağazaya girdiğinizde yan yana 5-6 tane POS cihazı görmeyeceksiniz. Tüketici tüm hizmetleri tek cihazdan alırken, bunun için tüketici herhangi bedel de ödemeyecek" dedi. Projenin hayata geçirilmesiyle yaklaşık 500 bin POS makinasının açığa çıkacağını anlatan Özinal bunların da cihaz kullanmayan küçük işletmelere devredileceğini açıkladı.

120 MİLYONLUK KAZANÇ
Özinal, "Projemiz başarılı olursa 500 bin civarında küçük işletme sisteme entegre edilmiş olacak. Hedefimiz tüm işletmelerin POS'landırılması ve bu sayede kayıtlı ekonominin de egemen kılınması" dedi. BKM genel müdürünün verdiği bilgiye göre uygulama bankalara 120 milyon liralık bir tasarruf sağlayacak. BKM'nin 20. kuruluş yıldönümünü münasebetiyle Londra'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Müdür Sertaç Özinal, Türkiye'nin Avrupa'da, POS adetlerinde birinci, banka kartı sayısında ikinci, kredi kartı sayısında üçüncü, ciroda ise dördüncü sırada olduğunu anlattı. 2001'de kartlı ödeme sistemleri üzerinden yapılan harcamaların GSMH içindeki payının yüzde 6,3 olduğunu hatırlatan Özinal, bu oranın 2009 sonunda yüzde 21 ulaştığını belirterek, "Bugün nihai tüketimin yüzde 40'a yakın bir bölümü kartlarla gerçekleşiyor. Hedefimiz bu oranı yakın bir gelecekte yüzde 50- 60'lara ulaştırmak" diye konuştu.

Banka ATM'leri gelecekte müşteriyi gözünden tanıyacak
Toplantıda kartlı ödeme sistemlerinin geleceği de masaya yatırıldı. Özinal'ın açıklamalarına göre artık hayatın vazgeçilmezleri arasına giren cep telefonu bankacılık işlemlerinin de yıldızı haline gelecek. "Yakın gelecekte cep telefonlarımızla alışveriş yapmak, bilet almadan seyahat etmek mümkün olacak" diyen Sertaç Özinal sözlerini şöyle sürdürdü: "Bankalar, GSM operatörleri ve BKM'nin içinde olduğu çok taraflı bir girişim içindeyiz. Hedefimiz 2013'de NFC (Yakın alan etkileşimi) kullanımını yüzde 14'e, 2014'te de yüzde 20'ye ulaştırmak." BKM Genel Müdürü Özinal, kartlı ödeme sistemlerinde 2015'ten itibaren ise biometrinin öne çıkacağını söyledi. Bu teknolojiyle müşterilerin bilgileri parmak izi, ses veya retina taraması ile doğrulanacak.

Batı, Türkiye'yi geriden izliyor
Toplantıya katılan PSE Consulting Başkanı Peter Jones ise Türkiye'nin kartlı ödemeler konusunda birçok Avrupa ülkesinden ileri bir teknolojiye sahip olduğuna dikkat çekerek, "Türk bankalarının uzun zamandır uyguladığı birçok yenilik İngiliz ve ABD bankaları tarafından daha yeni yeni kullanılıyor. Yani Batılı bankalar kartlı ödemeler konusunda Türkiye'yi geriden izliyor" dedi.

BİZE ULAŞIN