6 milyar dolarlık proje

Dünyanın dokuzuncu büyük köprüsü olacak 3'üncü Boğaz köprüsü Garipçe ve Poyrazköy arasında inşa edilecek. 1 milyar $'lık köprüyle birlikte projenin toplam bedeli 6 milyar $

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da 3'üncü Boğaz Köprü'nün Garipçe ve Poyrazköy arasında yapılacağını açıkladı. Yıldırım, 3. Boğaz Köprüsü de dahil Kuzey Marmara Otoyolu'nun maliyetinin kamulaştırma bedelleri de dahil olmak üzere 6 milyar dolar civarında olacağını söyledi. Bakan Yıldırım, diğer iki köprünün aksine kamu kaynağı kullanılmadan gerçekleşeceğini bildirdi. Bakan Yıldırım, 3'üncü Köprü'nün güzergâhını İstanbul'da basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turan da katıldı.


KÖPRÜ ELZEM HALE GELDİ

Mevcut iki köprünün de kapasitesinin yüzde yüzün üzerinde çalıştığını, 3'üncü köprü projesinin hayata geçirilmesinin zorunlu hale geldiğini vurgulayan Bakan, belirlenen 6 güzergâh içinde maliyeti en düşük, çevreye en az zarar verecek, kamu arazisinin en fazla olduğu Garipçe-Poyrazköy güzergâhını seçtiklerini belirtti. Yıldırım "260 kilometrelik tüm güzergahta özel arazi yüzde 16, orman arazisi yüzde 48, 2B yüzde 11, hazine yüzde 16, askeri bölge yüzde 11'dir. Kamulaştırılacak bina adedi ise 222'dir. Orman arazisi orman anlamına gelmiyor. Bir çok kısmı artık orman vasfını yitirmiştir" dedi.

Dünyanın 11. büyük asma köprüsü olacak

YILDIRIM, çevreyolunun Avrupa yakası bölümünün Kınalı-Odayeri, Asya bölümünün ise Paşaköy- Akyazı arasında olacağını, belirterek, "Köprü ile birlikte yapılacak çevre yolu bölümü ise Odayeri- Paşaköy-Poyrazköy-Garipçe kesimidir. Toplam 260 kilometre anayol ve bağlantı yolları ile projenin yaklaşık maliyeti kamulaştırma bedeli ile birlikte 6 milyar dolar civarındadır. Kamulaştırma bedeli 1- 1.5 milyar dolar olacak" dedi. Projenin kamu ve özel sektör ortaklığı ile gerçekleşeceğini belirten Bakan, "Diğer iki köprünün aksine doğrudan kamu kaynağı kullanmadan gerçekleşecek" dedi. Yeni köprü, ayak arası uzunluğuna göre dünyanın 11. büyük asma köprüsü olacak.

BİZE ULAŞIN