Gümrükte DEW baskın

Madeni yağ üreticisi DEW'in sahibi ve Genel Müdürü Dursun Akcebe ile firmanın dokuz yöneticisi sahte ihracat suçlamasıyla Gümrük Muhafaza tarafından gözaltına alınarak mahkemeye çıkarıldı

Yerli madeni yağ üreticisi DEW'in sahibi ve Genel Müdürü Dursun Akcebe, sahte ihracat suçlamasıyla Gümrük Muhafaza Ekipleri tarafından gözaltına alındı. Dursun Akcebe aynı suçlamayla hâkim karşısına çıkarıldı. Zanlıların, ihracat yapmadıkları halde bazı gümrük memurlarının bilgisayarları ve şifrelerini kullanarak kendilerini ihracat yapmış gibi gösterdikleri, devletten milyonlarca dolarlık Katma Değer Vergisi (KDV) Ötel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve teşvik primi aldıkları iddia edildi.

3 İLDE OPERASYON

Gümrük Muhafaza Ekipleri önceki gün 10 ayrı firmaya baskın düzenleyerek 10 firma yöneticisini gözaltına aldı. DEW Yağ'ın Genel Müdürü Dursun Akcebe'nin de aralarında bulunduğu 10 işadamı Küçükçekmece Adliyesi'ne çıkarıldı. Link Kimya ve DEW Yağ'ın sahibi Dursun Akcebe'nin 6 bin 800 ton yağı ihraç etmesi gerekirken iç piyasaya sürdüğü ve gümrük bilgisayarları üzerinden yurt dışına satmış gibi gösterdiği iddia edildi. İstanbul, İzmir ve Konya'da yapılan operasyonlarda aralarında Dursun Akcebe'nin de bulunduğu 10 üst düzey firma yöneticisi gözaltına alındı. Zanlılar C.G., B.K.A., S.S., A.A., Ç.B., M.A.Ü., V.K., H.H.A., ve M.M.T. Küçükçekmece Adliyesi'nde çıkarıldı. Gümrük Müfettişleri'nin yaptığı tespite göre, zanlılar, Halkalı Gümrüğü'nde görevli 1'i kadın 4 gümrük memurunun bilgisayar ve şifreleri kullanarak son 5 yıllık süre içerisinde en az 800 milyon Dolarlık hayali ihracat kapaması yaptı. Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri ile Gümrük müfettişlerinin ortaklaşa olarak yürüttükleri soruşturmada, 100'ün üzerinde firmanın da "Dahilde İşlem Rejimi" kapsamında ihraç yapmak kaydıyla yurda soktuğu tekstil, elektronik cihazların da yurt içi piyasaya sürüldüğü gümrük bilgisayar sisteminde ise yeniden ihraç edilmiş gibi gösterilerek büyük vurgun yapıldığı belirlendi.

BİZE ULAŞIN