Halkbank'ın kârı bekleneni aştı, 1 milyar TL'yi geçti

Halk Bankası beklentilerin üzerinde kâr açıkladı. Bankanın net kârı ilk yarıda yüzde 31.5 oranında artarak, 1 milyar 35 milyon lira oldu

Halk Bankası ikinci çeyrekte yüzde 23 artışla 519.8 milyon lira net kâr açıkladı. Bankanın ilk yarı sonunda toplam aktifleri 2009'a göre yüzde 22.3 artışla 68 milyar lira, nakdi kredileri de yüzde 17.9 artışla, 38.3 milyar lira oldu. Halk Bankası'nın ortalama aktif kârlılığı da Haziran itibariyle yüzde 3.2 olarak gerçekleşti. Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu da ilk yarı sonunda yüzde 15.1 oldu. Halkbankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın takipteki kredi oranının ikinci çeyrekte yüzde 4.3'e gerilediğini bildirdi. Bankanın yılın ilk yarısında kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31.5 artırarak 1 milyar35 milyon lira ile tamamladığını söyleyen Aydın, yıllık yüzde 20 olan kredi büyümesi hedefini ilk yarı sonuçlarının ardından en az yüzde 25'e revize ettiklerini açıkladı. Halk Bankası'nın nakdi kredi pazar payı da Haziran sonunda yüzde 8.1'e yükseldi.

AYB'DEN 75 MİLYON EURO ALDI

Halkbank dün Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile imzalanan protokolle 75 milyon euroluk kaynak temin ettiğini de açıkladı. 5 yıl vadeli kredinin, geri ödemesinin vade sonunda defaten yapılacağı belirtildi. Açıklamaya göre, Avrupa Komisyonu'nun da faiz hibesi ile destek verdiği kaynağın 60 milyon euroluk kısmı AYB'den, 15 milyon euroluk kısmı ise faizsiz olarak Avrupa Komisyonu tarafından tahsis edildi. Kredi, KOBİ'lerin üretim, verimlilik ve istihdamın artırılmasına yönelik olarak kullandırılacak. Avrupa Komisyonu'ndan temin edilen kaynak sadece TL olarak, Avrupa Yatırım Bankası'ndan temin edilen kaynak ise TL ya da euro olarak 5 milyon euroluk üst limitlerle kullandırılabilecek.

BİZE ULAŞIN