Kaçak servet dönüyor

Avrupalı bankaların çökeceği endişesi paralarını başta İsviçre olmak üzere yurtdışına götüren Türk patronları korkuttu. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz "Paralar dönüyor" dedi

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, mayıs ayından bu yana ciddi bir para girişi yaşandığına dikkat çekerek, "Ekonomide belirsizliğin arttığı ve güvenin sarsıldığı dönemlerde yurtdışında parası olanlar paralarını ülkeye geri getiriyorlar. Bu paralar sistemin içine girdiği için de net hata noksan kaleminde görülüyor. Mayıs ayının başında Avupa bankacılık sisteminde yaşanan güvensizlik para girişinde etkili olmuş olabilir" dedi. Merkez Bankası verilerine göre Mayıs ayında net-hata noksan kalemi 1.5 milyar dolar oldu. Yılmaz, yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye'ye büyük güven duyduğuna işaret ederek, " Biz doğruları yapmaya devam ediyoruz. Biz işimizi doğru yaptığımız zaman piyasa bunu algılıyor. Kredi derecelendirme kuruluşları notumuzu 'yatırım yapılabilir' seviyesine çıkarmamış olsa da gelen paralar yatırımcıların bize verdiği notu açıkça gösteriyor" dedi.

BANKALARIMIZ TAŞ GİBİ
İstanbul'da ekonomi gazetecileri ile biraraya gelen Durmuş Yılmaz, gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. ABD ve AB'de uygulanan stres testlerinin ne kadar güvenilir olduğuna ilişkin bir soruya Yılmaz ilginç bir yanıt verdi: " Biz 2001 Krizi'nde stres testinin realini uyguladık. Bu bize son derece sağlıklı bir bankacılık sistemi kazandırdı" Küresel bankacılık sistemine çeki düzen getirilmesi için bir dizi çalışma yürütüldüğünü anlatan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: " Kamuoyunda Basel III olarak bilinen yeni düzenlemelerde artık son aşamaya gelindi. Önümüzdeki kasım ayında Güney Kore'de yapılacak G-20 Zirvesinde hazırlanan çalışmalar devlet başkanlarına sunulacak. Sürece son şeklini vermek üzere geçtiğimiz hafta pazar günü Basel şehrinde bir toplantı yapıldı. Buna BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ile beraber katıldık. Sermaye yeterlilik oranı, likidite oranları ve hangi ürünlerin likit sayılacağı ve kaldıraç oranları konusunda ülkeler arasında bir uzlaşı henüz sağlanamadı. Buna rağmen şunu söyleyebilirim ki, ister en üst seviyeden ister alt seviyeden limitler belirlensin Türk bankaları hepsinden geçecek durumda. Basel III olarak tanımlanan düzenlemelerin önemli bir bölümünün halihazırda Türkiye'de uyugulandığını söyleyebilirim"

BAŞKAN DAHA İYİMSER

Küresel sistem üzerindeki risklerin halen sürdüğüne dikkat çeken Yılmaz, buna rağmen karamsar olmadığını söyledi. Yılmaz, "İkinci bir dibin olmama ihtimalinin olma olasılığından daha yüksek olduğunu düşünüyorum" dedi. Avrupa bankalarına uygulanan stres testinin AB piyasaları üzerindeki belirsizliği azaltmasına karşın tamamen ortadan kaldırmadığını ifade eden Yılmaz, " Avrupa Merkez Bankası (ECB) tam krizden çıkış stresini hayata geçirecekti ki, Yunanistan, İspanya ve Portekiz'de kriz patlak verdi.

BİZE ULAŞIN