Türkiye Ortadoğu'ya açılan kapımız

İngiliz firmaları için Türkiye son dönemde kilit bir rol üstlendi. Firmalar Türkiye üzerinden Ortadoğu'ya açılmayı hedefliyor

İngiltere Başbakanı David Cameron'un Ankara ziyaretinde Avrupa'nın en hızlı gelişen ekonomisine sahip olan Türkiye ile 9 milyar dolar düzeyinde olan ticareti gelecek beş yılda ikiye katlamak istediğini açıklamasının ardından Birleşik Krallık Ticaret & Yatırım Yatırım Kurumu (UKTI), Yönetim Kurulu Başkanı Sir Andrew Cahn, İngiliz iş sektörünün bu hedefi başarmak ve ticareti arttırmak için kilit vazifesi göreceğini kaydetti.

KESİŞME NOKTASINDA

Türkiye'nin potansiyelinin, İngiliz şirketleri için büyük bir ekonomik güç olduğunu belirten Sir Andrew Cahn: "Türkiye, mevcut, büyümesiyle, 2050'ye kadar Avrupa'nın (İngiltere'nin ardından) ikinci büyük ekonomisi olacağını gösteriyor. Doğu ile Batı arasında kesişme noktasında bulunması nedeniyle Türkiye'de iş yapmak, Ortadoğu, Avrupa ve Orta Asya pazarlarıyla çalışmak isteyen şirketlere bir yol açabilir' dedi. Cahn, Türkiye'yle çalışmak isteyen, tecrübe sahibi İngiliz şirketleri ve işadamlarına yardımcı olacakları çağrısında bulundu. Cahn, 'Neden Türkiye?' sorusuna ise şu maddelerle cevap verdi;
OECD, 2017 yılında Türkiye'nin Çin ve Hindistan'ın ardından en hızlı büyüyen ekonomi olacağını tahmin ediyor.
Türkiye, yüzde 60'ı 35 yaş altında olan, 73 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük pazarlarından biri.
Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret, 9 milyar dolar değerinde. Birleşik Krallık, bu rakamı 2015'de 18 milyar dolar düzeyine çıkarmayı hedefliyor.
Birleşik Krallık'ta 2009-2010 döneminde Türkiye'den, 13 yeni projeyle 163 kişi istihdam edildi.
Beko, Birleşik Krallık'ta 10 buzdolabından 1'ini üretiyor.
Birleşik Krallık için Türkiye'deki iş fırsatları eğitim, enerji, yapı, tasarım ve düşük karbon gibi çeşitli sektörleri kapsıyor.
Türkiye, 1 numaralı TV üreticisi olduğu Avrupa'da üçte bir düzekran televizyonu ve en büyük DVD player üreticisi.
Türkiye, dünyanın 6'ıncı en büyük giyim eşyası üreticisi ve AB'nin Çin'den sonra 2'nci büyük tedarikçisi. Türk şirketleri, Gap, Marks & Spencer, Burberry, Next ve H&M'i kapsayan markaları üretiyor.
Türkiye'nin yapı sektörü, dünyanın 2'nci en büyüğü.
Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da büyük şirketlerin dördünden biri Türk.
Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yüzde 65 sanayi ihracatı Türkiye'den geliyor.
Birleşik Krallık'ta aralarında Vodafone, Tesco, Marks & Spencer, Rolls Royce, AstraZeneca ve GlaxoSmithKline'ın da bulunduğu 2 binden fazla şirket halihazırda Türkiye ile iş yapıyor..
Dünyada 7'nci en çok ziyaret edilen ülke olan Türkiye'nin turizm sektörü, dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor.

BİZE ULAŞIN