Yetmez başkan döviz al!

İhracatçının "Döviz kuru düştü satış yapamıyoruz" şikâyeti üzerine Merkez Bankası dün munzam oranı ile oynayarak piyasadan 720 milyon $ çekti. Ancak müdahale yetersiz kaldı, döviz kuru oynamadı

Merkez Bankası sanayicilerin kur konusundaki şikâyetlerine nihayet kulak verdi ve yabancı para döviz karşılık oranlarını yarım puan yükselterek yüzde 10'a çıkardı. Ancak piyasadaki döviz likiditesinde 719.6 milyon dolarlık daralmaya neden olacak bu hamle döviz kurları üzzerinde herhangi bir etki yaratmadı. Dolar önceki güne göre 0.5 kuruş değer kaybederek 1.51 TL'ye inerken, euro kuru 0.5 kuruş değer artışıyla günü 1.9760 TL'den kapattı. Böylece Merkez Bankası'nın munzam karşılıkları artırarak dövize yaptığı müdahale 1 dolar ve 1 eurodan oluşan döviz sepetinin değerinde önceki güne herhangi bir değişim yaratmadı.

KÜÇÜK VE YETERSİZ ADIM

Merkez'in dövize munzam yoluyla müdahalesi reel sektörde de 'tatminkar' bulunmadı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın yabancı para zorunlu karşılık oranını artırmasına ilişkin, ''Merkez Bankası'nın şu an için yaptığı hamle son derece küçük bir hamledir. Burada yerli sanayi ve istihdamın çıkarına gözükmekle birlikte piyasadan çekilecek para miktarı çok fazla tesir etmeyecektir'' yorumunu yaptı.

EUROBOND'A 7 KAT TALEP
Öte yandan piyasalardaki döviz bolluğunun rekor düzeye ulaştığına ilişkin son veri Hazine kanadından geldi. Hazine'nin dün düzeldiği ve 750 milyon ile 1 milyar dolarlık satış yapmak için çıktığı 2021 vadeli eurobond ihracına 5 milyar doların üzerinde talep geldi. Toplam talep miktarı ihracın 7 katına yaklaştı. Bankacılar tahvil ihracına talebin yüzde 40'ının iç piyasadan kalanının ise yurtdışından geldiğini belirtti. Ortaya çıkan talep bankacılık sektöründe de şaşkınlık yarattı. Hazine'nin dünkü eurobond ihracında faizin yüzde 5.25 olduğu belirtildi.

BİZE ULAŞIN