Ziraat, Kuveyt Türk ve Akbank Suriye yolunda

Irak'ın ardından Türk bankaları rotayı Suriye'ye çevirdi. Ziraat Bankası, Akbank ve Kuveyt Türk yetkilileri başkent Şam'da bankacılık çevreleri ile görüştü

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Suriye gezisine katılan Kuveyt Türk Yurtdışı Organizasyon ve Yatırımcı İlişkileri Müdürü Ahmet Biçer, Suriye'de 16 yıldır faaliyet gösteren Kuveyt sermayeli Kuveyt United Investment Company'nin yüzde 40 ortaklığı ile Suriye'de banka kurmak istediklerini bildirdi. İki yıldır Suriye ile ilgilendiklerini belirten Biçer, "O günkü şartlar ortaklık için müsait görünmemişti. Şu an ortaklık yapısı ile sorunun giderilmesi bizi memnun etti ve ilgimizi tekrar Suriye'ye yönlendirdi'' dedi.

ZİRAAT VE AKBANK SIRADA

Ziraat Bankası Dış İlişkiler Daire Başkanı Ertan Altıkulaç da bankanın 18 ülkede faaliyet gösterdiğini, yurt dışı ortaklıklarını devlet bankaları ile yaptıklarını belirterek, ''Bu nedenle Suriye devletini maksimum hisse ile görmek bizim için tercih edilecek. Önümüzdeki en büyük engel, yüksek sermaye. Bu sürecin çözülebileceği inancı ile çalışmayı başlattık. Fizibilite raporu 8 hafta içinde hazır olacak. Sermaye konusunda kolaylık bekliyoruz'' dedi. Akbank Bireysel ve Şirket Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge ise Suriye'de en büyük sıkıntılarının sermaye sınırı olduğunu belirtti. Tözgeü, fizibilite çalışmalarına devam ettiklerini de söyledi.

BİZE ULAŞIN