Asil Nadir 17 yıl sonra Londra'ya elektronik kelepçeyle dönüyor

Kıbrıs'ta kaçak yaşayan işadamı Asil Nadir'e İngiltere'ye dönüş yolu açıldı. Mahkeme, teminat ve elektronik kelepçe şartıyla Nadir'e izin verdi. Karara sevinen Asil Nadir, "Benim için sürpriz olmadı" dedi

Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir'e 17 yıl sonra İngiltere'ye dönüş yolu açıldı. Nadir'in elektronik kelepçe takılması, yargılama süresince havalimanı ve limanlara yaklaşmama şartıyla İngiltere'ye dönüşüne izin verildi. Hakkındaki suçlamalarla ilgili İngiltere'de tutuksuz yargılanacak olan Nadir, kararla ilgili "Çok mutluyum, aklanmak istiyorum" dedi.

250 BİN STERLİN TEMİNAT

Kuzey Kıbrıs'ta kaçak durumda yaşayan ünlü işadamı Nadir'in talepleri, İngiltere saatiyle 13.00'de Londra Ağır Ceza Mahkemesi'nde değerlendirildi. İngiltere'ye giriş yasağı bulunan Nadir'i mahkemede avukatları temsil etti. Nadir, gelişmeleri Lefkoşa'daki ofisinde takip etti. Mahkeme hâkimi, Nadir'in avukatlarının sunduğu, "250 bin sterlin teminat yatırması, bileğine kaçmasını engelleyecek bir elektronik cihaz takılması, her hafta karakola bildirimde bulunması, üzerinde uzlaşılacak bir adreste yaşaması, herhangi bir liman ya da havaalanına üç kilometreden fazla yaklaşmaması. Ayrıca İngiltere'ye vardıktan en geç sekiz saat sonra yeni pasaportunu görevlilere teslim etmesi" şartlarının tamamını kabul etti.

3 EYLÜL'E KADAR SÜRE

Hâkim, Asil Nadir'in hakkındaki suçlamalardan 3 Eylül'e kadar Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargı karşısına çıkması şartıyla, İngiltere'ye girdiğinde tutuklanma emrini yürürlükten kaldırdı. Şartlı tahliye için 10 koşul koyan hâkim, Nadir'in İngiltere'yi terk ettiğinden bu yana devam eden yasal belirsizliğin sona ermesini umduğunu belirtti. Nadir'in İngiltere'ye tekrar dönüş kararının duyulmasından sonra KKTC'de büyük bir heyecanla karşılandı. Cumhurbaşkanı, Başbakan başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi kendisini kutladı.

Kilim ticaretiyle zirveye çıktı

POLLY Peck'in eski patronu Asil Nadir (1941) ticarete 1960'larda İngiltere'deki babasının yanında kilim ticareti yaptı. Daha sonra Kıbrıs'tan Türkiye'ye geçti, meyve ticaretine girdi. 1990'da Times gazetesinin Zenginler Listesi'nde 36'ıncı oldu. Birkaç hafta sonra da kendi borsa simsarları Nadir'e karşı iflas talebinde bulundu. Nadir hakkında soruşturma açıldı, şirketi 1991'de battı. Londra'daki hesaplarından Kıbrıs'taki şirket ve bankalara para aktarmak ve hissedarların 34 milyon sterlinini çalmakla suçlandı. Tüm suçlamaları reddeden Nadir'in, 66 ayrı hile davasından yargılanabileceği belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN