Haber turu!!!

Galatasaray sonunda muradına erdi
Galatasaray Sportif A.Ş. ve Futbol A.Ş.'nin birleşmesine izin çıktı. Kulübün iki şirketi birleştirdiği yönünde bir çok kez iddialar ortaya atılmış ancak yalanlanmıştı. Birleşmeyle beraber Futbol A.Ş.'nin tüm hak ve borçları da Sportif A.Ş.'ye geçti. Birleşme formülüyle Galatasaray'ın uzun zamandır en büyük sorunlarından olan Futbol A.Ş.'nin borcu da ortadan kaldırıldı. Galatasaray birleşmenin ardından Sermaye Piyasası Kurulu kurallarına göre transfer başta olmak üzere bütün faaliyetlerini kamuoyuna açıklayacak. Birleşme duyuru metninde her iki şirketin halka açık GS Sportif bünyesinde birleşmesi sonrasında GS Sportif'in gelir-gider yapısında meydana gelecek değişikliğe ilişkin bilgilere yer verilecek.

Tarım Bakanlığı'ndan 30 GDO'lu ürüne izin
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde, genetiği değiştirilmiş ürünlerin değerlendirilmesi için kurulan Bilimsel Komite, şimdiye kadar 4 toplantı yaparken, "30 GDO'lu ürünün değişik amaçlar için kullanılmasının uygun olacağı'' yönünde kanaat bildirdi. Komite, T25 kodlu GDO'lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) mısır çeşidinin yem ve gıda olarak tüketimini ise uygun bulmadı. Komite, GDO'lu 16 mısır çeşidinin belirtilen amaçlarla kullanılmasını uygun olacağı yönünde görüş beyan etti. Buna göre, bazı GDO'lu mısır çeşitleri sadece yem, bazıları gıda ve yem sektöründe ancak, ''taze, konserve, un, irmik ve mamulleri gibi doğrudan tüketim dışında'' kullanılabilecek. Komite 3 kolza, 1 şekerpancarı, 1 patates, 6 pamuk ile 1 mayanın değişik amaçlarla kullanılmasının insan ve hayvan sağlığı açısından olumsuz etki yaratmayacağını açıkladı.

En çok kâr Boğaziçi, en çok zarar Dicle'de
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) ihaleye çıkardığı dört elektrik dağıtım bölgesi için ikinci tekliflerin 2-3 Ağustos'ta alınması bekleniyor. Teklifler öncesinde elektrik dağıtım bölgelerinin kârları, abone sayıları, kayıp-kaçak oranları belli oldu. Buna göre, en kârlı dağıtım bölgesi Boğaziçi Elektrik'in vergi öncesi kârı 159.2 milyon lira, kayıp kaçak oranı yüzde 11.2, abone sayısı da 3.95 milyon oldu. Diğer bölgelerde ise rakamlar şöyle: Trakya Elektrik Dağıtım: Kârı 32.14 milyon lira, kayıp kaçak oranı yüzde 7.9, abone sayısı 792 bin 766. Gediz Elektrik: Vergi öncesi zararı 48.3 milyon lira, kayıp kaçak oranı yüzde 7.7, abone sayısı 2.4 milyon. Dicle Elektrik: Zararı 985.8 milyon lira, kayıp-kaçak oranı yüzde 73, abone sayısı 1.1 milyon.

BİZE ULAŞIN