Yatırımcı dikkat: Borsa yasaklılarına af çıktı

SPK 153 borsa yasaklısını affetti. Eski futbolcu Mecnur Çolak, CHP'li milletvekili Çetin Soysal ve 'en büyük spekülatör' müteahhit Ali Karakaya borsaya dönebilecek

SPK 150 kişinin işlem yasağının 1 Ekim itibariyle kaldırılmasına karar verdi. Yasağı kalkan isimler arasında son dönemde düzenlenen Keriz Silkeleme Operasyonu'nda göz altına alınan ve hapis cezasıyla yargılanan ünlü borsa oyuncuları da bulunuyor. Borsada manipulatif hareketlerde bulunan borsa yasaklıları arasında eski Fenerbahçeli futbolcu Mecnur Çolak, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve borsanın en büyük spekülatörü olarak gösterilen Ankaralı müteahhit Ali Karakaya da bulunuyor. Özellikle son dönemde Keriz Silkeleme Operasyonu'yla takibe alınan ve haklarında davalar açılan borsa spekülatörleri affedildi. İşlem yasağı kaldırılanlar arasında 'bıyıklı yabancı' diye tabir edilen, Türk spekülatörlerin yurtdışında kurduğu yatırım fonları da var. İşlem yasağı uygulama kurallarını değiştiren SPK'dan şu açıklamada bulunuldu: "Bu kararın alınmasında kurulumuzca piyasaların gerçek zamanlı takibi yapılarak piyasa bozucu işlem ve faaliyetlerin oluşum aşamasında engellenmesi ve İMKB Hisse Senedi Piyasası'nın işleyiş esaslarına getirilen ve getirilecek yeni düzenlemeler ile işlem kuralları açısından piyasanın manipülatif işlemleri en aza indirecek şekilde yapılanacağı göz önünde bulundurulmuştur." Sermaye Piyasası Kurulu ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından piyasa gözetimi üzerine yapılmış ve yapılması planlanan çalışmaların devreye girmesi ile birlikte, gözetim ve denetim yönünden 1 Ekim 2010 itibarıyla Türk sermaye piyasalarında yeni bir dönemin başlayacağı ifade edilen açıklamada, şöyle devam edildi:

PİYASADA YENİ DÖNEM
"
Yeni dönemde işlem yasağı uygulamalarında 30 Temmuz 2010 öncesindeki işlem yasağı verileri geçerli olmayacaktır. Ayrıca, 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, işlem yasakları kaldırılan kişilerin işlem yasağına konu olan paylarının yasaklı pay statüleri de kaldırılmaktadır. Ancak, işlem yasağı kaldırılan kişiler aleyhine Kurulumuzca açılmış davalar, bir tedbir olan işlem yasağı uygulamasından bağımsızdır ve Kurulumuzun bu davalarla ilgili uygulamalarında bir değişiklik olmamıştır.

İLK SUÇA 6 AY CEZA
AÇIKLAMADA, yeni kurallar çerçevesinde; ilk defa işlem yasağına konu fiili işleyenlere 6 ay süreyle işlem yasağı tedbiri uygulanabileceği bildirilerek, eski uygulamada, bu sürenin 2 yıl olarak benimsendiği hatırlatıldı. İkinci defa işlem yasağına konu fiilin işlenmesi durumunda, işlem yasağı süresi 2 yıl olarak uygulanabileceği kaydedilen açıklamada, "6 ay ve 2 yıllık işlem yasağı tedbirleri "geçici işlem yasağı" olarak tanımlanmaktadır. Üçüncü defa işlem yasağına konu olan fiilin işlenmesi durumunda ise "sürekli işlem yasağı" olarak tanımlanan 5 yıllık tedbir uygulanabilecektir'' denildi.

40 kez suç duyurusu yapıldı
İMKB'deki manipülatif işlemleri nedeniyle SPK'yı en çok uğraştıran isimlerin başında eski futbolcu Mecnur Çolak geliyor. Mecnur, borsada yeşil sahalardakinden daha keskin çalımlar atarken, 2001 yılından bu yana SPK tarafından hakkında 40'a yakın suç duyurusunda bulunuldu. Mecnur'un akrabaları da yasaklılar arasında.

BİZE ULAŞIN