Paranın Hitler'i kapı önüne konuldu

Son bir yıldır başta Türkler olmak üzere Almanya'da yaşayan Müslümanlara karşı ırkçı söylemleriyle tepki toplayan Sarrazin, önceki gün Yahudiler hakkında konuşunca bardağı taşırdı. Bundesbank, Sarrazin'i Yönetim Kurulu üyeliğinden attı

Cuma 03.09.2010
ABONE OL
Almanya Merkez Bankası, başta Türkler olmak üzere ülkedeki müslüman ve yabancı göçmenlere yönelik ırkçı eleştirileri nedeniyle büyük tepki toplayan yönetim kurulu üyesi Thilo Sarrazin'i görevden aldığını açıkladı. Özellikle son bir yıl içinde değişik platformlarda Almanya'da yaşayan göçmenleri hedef alan ırkçı eleştirilerini artıran Sarrazin için bardağı taşıran son damla ise Yahudilere yönelttiği suçlamalar oldu. Son gelişmeler ışığında Sarrazin'in biletinin Yahudilere yaptığı suçlamalardan sonra kesildiği savunuldu.

SARRAZİN DAVA AÇABİLİR

Sarrazin'in görevden alınmasına karar veren Merkez Bankası'nın bu adımı, banka tarihinde ilk kez gerçekleşen bir olay. Alınan karar doğrultusunda Sarrazin'in sorumluluğunda olan görevler, yönetim kurulundaki diğer üyeler arasında paylaştırıldı. Göreve 2009 yılında gelen Sarrazin'in normal şartlarda 2014'e kadar yönetim kurulu üyeliği için sözleşmesi bulunuyordu. Bundesbank'ın kararının ardından gözler şimdi Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wullf'a çevrildi. Sarrazin'in çıkışına Wulff'un da onay vermesine kesin gözüyle bakılıyor.

YAHUDİLERİ KIZDIRDI

Thilo Sarrazin, geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan yeni kitabının tanıtımı sırasında bu defa da Yahudiler'in tepkisini çekmişti. Sarrazin, Müslüman göçmenlerin batılı toplumlara ya uyum sağlamak istemediğini ya da bunu yapacak düzeyde olmadığını söylemişti. Sarrazin ayrıca bilimsel araştırmaların, 'Tüm Yahudilerin de aynı genlere sahip olduğunu gösterdiğini' belirtmişti. Bu sözler üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel, milletvekilleri ve bazı toplum liderlerinden sonra Merkez Bankası Yönetimi de, Sarrazin'in ırkçı sözlerini kınamıştı. Sarrazin hakkında alınan kararın ardından başbakanlık da bir bildiri yayımladı. Açıklamada, Başbakan Angela Merkel'in, Thilo Sarrazin'in görevden alınmasını memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

TEPKİLER YAĞDI
"Türklerin katkısını Alman'dan da beklerdim"
* Almanya Yahudi Merkez Konseyi'nin eski Başkan Yardımcısı Michael Friedman, Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin'i şiddet yanlısı, insanlık dışı ve saygısız biri olarak nitelendirdi. Bir televizyon kanalının tartışma programında Thilo Sarrazin'le karşı karşıya gelen Friedman, Sarrazin'in ortak yaşamı zedelediğini belirterek, "Türk toplumunun bu ülkeye sağladığı katkıyı birçok Alman'dan da beklerdim. Sarrazin'in aşağıladığı Müslümanların büyük bir çoğunluğu çalışkan. Merkez Bankası için siz bir utançsınız" dedi.
* Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ise Alman ARD televizyonunda yayımlanan ''Morgenmagazin'' programında, politikacıların, Sarrazin'in vereceği derse ihtiyaçları olmadığını söyledi.
* İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya
da Sarrazin'in Merkez Bankası Yönetim Kurulu'ndaki görevinden alınması ve Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) ihraç edilmesi gerektiğini ifade ederek, ''Merkez Bankası ve SPD bu konuyu sonuca ulaştırmazsa bunu bir Müslüman ve bu ülkenin vatandaşı olarak tahammül edilemez olarak görürüm'' dedi. Kızılkaya, Sarrazin'in söylemlerinden İslamafobia ve yabancı düşmanlığına göz yumulacağından dolayı endişe duyduğunu kaydetti.