Avrupa devleri durdu Süper Lig voleyi vurdu

Kriz nedeniyle banka kredisi alamayan Avrupa'nın dev futbol kulüpleri transfer harcamasını % 50 düşürdü. Ekonomik büyümede Avrupa'ya fark atan Türkiye'de ise Süper Lig'in transfer rekoru kırıldı

Cumartesi 04.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 04.09.2010
ABONE OL
ABD'de başlayan ekonomik kriz futbol dünyasını da vurdu. Futbolun mabedi Avrupa'da mali sıkıntıya düşen ve bankalardan eskisi kadar kolay kredi bulamayan futbol kulüpleri yıldızlardan vazgeçince transfer harcamaları da düştü. Avrupa'da kulüplerin harcadığı para miktarı yüzde 50'ye yakın gerilerken, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 11.7'yle rekor büyüme hızı yakalayan Türkiye'de transfer borsası adeta çıldırdı. 2010-2011 sezonunuda Spor Toto Süper Lig'deki 18 takım transfere resmi olarak 90 milyon euro (175 milyon lira) harcayarak rekor kırdı. Resmi olmayan rakamlar da dikkate aldığında Süper Lig takımlarının toplam transfer harcamasının 105 milyon euroyla ilk kez 100 milyon euro sınırı aştı. Futbolun mabedi İngiltere'de takımların harcadığı rakamlarda da geçen yıla oranla büyük düşüş yaşandı. 2009 yılında ekonomisi yüzde 5 daralan, bu yılın başında da yüzde 0.2 küçülen İngiliz ekonomisindeki düşüş futbola da yansıdı. Dünyada futbola en fazla harcayan İngiliz takımları bu yıl fazla cömert davranamadı. Geçen yıl 585 milyon euro ile transfere en fazla harcanan İngiliz Premier League'inde bu yıl rakam 434 milyon euroya düştü. İngiltere hala harcadığı rakamlarla en fazla harcama yapan ülke koltuğunu kaptırmazken en flaş transferleri yapan Birleşik Arap Emirlikleri Kraliyet Ailesi'nin satın aldığı Manchester City, tek başına 145 milyon euroluk bir transfer harcaması yaptı. İngiltere'yi takip eden lig ise İtalyan futbolu oldu. 2009'da ekonomisi yüzde 4.9 küçülen, bu yılın ilk çeyreğinde ise ekonomisindeki daralmanın yüzde 0.6 olarak yansıdığı İtalya'nın süper ligi Serie A'da takımlar transfere 303 milyon euro harcadı. İtalyan takımları geçen yıl 510 milyon euro harcamıştı.

LA LİGA DA RESESYONDA

Futbolun bir yaşam şekli olduğu, takım tutmayanın ayıplandığı İspanya'da da transferde yaşanan düşüş dikkat çekiyor. Dünyanın en fazla taraftara sahip takımları arasında olan Barcelona ve Real Madrid'in birkaç oyuncu ile geçiştirdiği İspanya'nın ekonomisinde olduğu gibi futbolunda da bir düşüş söz konusu. 2009'da yüzde 3.6, bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 1.3 küçülen İspanya'da da La liga takımlarının transfere harcadığı para da azaldı. 2009-2010 sezonunda 498 milyon euro transfer harcaması yapan La Liga takımları bu yıl 263 milyon euroluk bir bütçeyi uygun gördü. Spor Toto Süper Ligi'nde Fenerbahçe'nin ardından kadrosuna Monaco'dan Pino'yu, Sunderland'dan Lorik Cana'yı katan Galatasaray, transferin son gününde bombayı patlattı ve Liverpool'dan Insua ile Misimoviç'i renklerine bağladı. Cimbom'un bu sezon transfere harcadığı para ise 16.2 milyon euro. Avrupa heyecanını Bursaspor ile sürdüren diğer Türk takımı Beşiktaş, kadrosna dünyaca ünlü yıldızları kattı. Real Madrid'den Guti'yi, Inter'den Quaresma'yı, Real Betis'ten milli futbolcu Mehmet Aurelio'yu alan Kara Kartal, son dakikada ise Fatih Tekke'yi Rus Rubiz Kazan'dan aldı. Beşiktaş'ın transferlere harcadığı para ise 8 milyon euronun üzerinde.

TRANSFERDE TARİHİ REKOR
Avrupa'da hem futbol hem de ekonomik anlamda düşüşler yaşanırken Türkiye'de de durum tam tersi. Bu yılın ilk çeyreğinde rekor büyüme sağlayan Türkiye'de Spor Toto Süper Ligi 'ndeki 18 takımın yaptığı harcama geçen yıl 87 milyon euroyken bu yıl 90 milyon sınırını aştı ve rekor kırdı.

PANZERLER DE RESESYONDA
Avrupa Birliği'nin lokomotifi Almanya da krizin yansımasını gören liglerden. Geçen yıl ekonomisi yüzde 4.9 küçülen, bu yıl ilk çeyrekte toparlanmaya başlayan Almanya'nın futbol kulüpleri transfer harcamalarını yaklaşık 90 milyon euro düşürdü.

KOMŞU'DA FLAŞ TRANSFER YOK
16 takımın yer aldığı Yunanistan futbol liginde takımların harcaması 18.2 milyon euro oldu. Bu rakam geçen yılla karşılaştırılınca yarı yarıya bir düşüş anlamına geliyor. Geçen yıl Yunanistan'daki süper lig takımları 36.9 milyon euroluk harcama yapmıştı.

PORTEKİZ 'TOP'ARLANIYOR
Portekiz de transfer harcamalarında Avrupa'nın diğer ülkelerine göre en az etkilenen ülkelerden biri oldu. Geçen yıl transfere 82.6 milyon euroluk harcama yapan Portekiz ligi Primeira Liga'da takımlar bu yıl 82.2 milyon euroluk transfer gerçekleştirdi.