Koç Grubu Hırvatistan'da marina Erbil'de şehir otelciliği peşine düştü

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Ömer Bozer, Hırvatistan'da bir marina ile görüştüklerini, Erbil'de ise şehir otelciliği yapmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi

Cumartesi 04.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 04.09.2010
ABONE OL
Türkiye'de 7 marina (Kalamış, Kuşadası, Çeşme, Marmaris, Yalova, Finike, Ayvalık) işleten Koç Grubu, Adriyatik'e açılma planları yaparken rotayı Hırvatistan'a çevirdi. Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Ömer Bozer, "Adriyatik'te bir marinayla ilgilendik ancak due dilligence (inceleme) aşamasında uygun olmadığını anladık. Şimdi yine Hırvatistan'da 400- 500 yat bağlama kapasitesi olan başka bir marina ile ilgili çalışmalar yapıyoruz" dedi. Grubun şehir otelciliğinde büyüyen markası Divan Otel'in Taksim'deki inşaatının ise ocakta biteceğini dile getiren Bozer, muhtemelen martta da müşteri kabul etmeye başlayabileceğini kaydediyor. Erbil'de de otel yatırımı için çalıştıklarını belirten Bozer, şehir otelciliğinde büyüme kararlılıklarını tekrarladı. Yurtiçindeki otel yatırımcılarının kendilerine işletme için başvurduğunu kaydeden Bozer "Bursa, Adana, Malatya ve Kayseri'de otel işletmeleri için görüştüklerimiz var. Ancak biz resort otelciliğinde yokuz ve düşünmüyoruz" diyor.

MALİ KURAL ETKİLEMEZ
Ömer Bozer'e hükümetin 2011'de uygulamaya koymaktan vazgeçtiği Mali Kural'ı soruyoruz. Bozer "Mali kuralın olmaması tüketiciyi etkilemez. Ancak kamu harcamaları küçülürse bir miktar etkileyebilir" yanıtını veriyor. Bozer, daha önemli bir soruna işaret ediyor: Kayıtdışı... Bozer, "Bazı sektörlerde yüzde 60-70, gıdada yüzde 50-60 kayıtdışılık var. Böyle olursa bütçenin faiz dışı fazlasında da eksilme olur. Organize pazarları bu yüzden destekliyorum. Çünkü her şey kayıtlı" diyerek görüşlerini dile getiriyor.

'2011'DE EN AZ % 20 BÜYÜRÜZ'
Türkiye'deki 8 milyar dolarlık ev geliştirme pazarında liderlik Koç Holding ile Avrupa'nın en büyük ev geliştirme perakendecisi İngiliz Kingfisher'in yarı yarıya ortak olduğu Koçtaş'ta. Gebze'de 28'inci mağazanın açılışını yapan Koçtaş'ın Genel Müdürü Alp Özpamukçu, "Şirket 800 milyon TL'lik ciroyu zorluyor" diyor. Ömer Bozer ise, "2011'de en az yüzde 20 büyürüz" diyor. Gelecek yıl 6-7 yeni mağaza açılacak ve 200 kişi ek istihdam edilecek.