Vestel ihracatını % 22 artırdı

İlk 6 ayda ihracatını 2009'a göre yüzde 22 artırarak 974 milyon dolara çıkaran Vestel, Uzakdoğu'da Nepal'e bile ilk kez girmeyi başardı. Yıl sonuna kadar 2.4 milyar dolarlık ihracat hedefliyor

Cumartesi 04.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 04.09.2010
ABONE OL
Avrupa'da pazar payını yüzde 1 artırıp yüzde 15'e çıkaran Vestel, 2010'un ilk 6 ayındaki toplam ihracatını da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 yükselterek 974 milyon dolara ulaştı. Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA'ya 3 bin 100 metrekare standla katılan Vestel Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan ihracatlarının yüzde 80'inin Avrupa'ya olduğuna vurgu yaparak, "Yıl sonuna kadar 2.4 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Bu da geçen yıla göre yüzde 15'lik bir artış anlamına geliyor. İhracatın artışında Dünya Kupası'nın da etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl özellikle Kuzey Afrika'daki satışlarımız 3 kat arttı. Girmediğimiz 2 ülke kaldı. Büyük Okyanus'ta ada ülkesi Kiribati'ye hatta Nepal'e bile girdik."

DEVLERLE ANLAŞACAK

Bu yıl 50'incisi gerçekleştirilen IFA Tüketici Elektroniği Fuarı'na dev markalarla anlaşma yapmaya geldiklerini belirten Erdoğan, 530 model ürünün önemli bir bölümünün ilk kez fuarda tanıtılacağını kaydetti. Erdoğan, dijital kutu satışlarıyla ilgili şöyle konuştu: "Fransa'da HD kutu satışı başladı. Almanya'da HD Plus, Fransa'da Canal Plus ve İngiltere'de T2 gibi kanallarla HD kutusu satışı yapılıyor." Rusya'da çamaşır makinası dışında LCD TV üretmine de başladıklarını ifade eden Erdoğan, "Fabrikada 2 yıl içinde 1 milyon kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz. Rusya'da üretim Ukrayna ve Kazakistan satışlarının vergisiz yapılmasını da sağlıyor" diye konuştu. Kişiye göre organize edilen Vestel Portal internet servisinin yeni televizyonlarında kullanılmaya başlayacağını belirten Erdoğan, "Portalı TV'ye taşımak için miniweb diye firma ile anlaştık" şeklinde konuştu.

DİJİTAL EUROPA YÖNETİM KURULU KASIMDA İSTANBUL'DA
Avrupa'nın dijital ajanda ajandasını belirleyen Digital Europa Yönetim Kurulu toplantısının İstanbul'da yapılacağını belirten Erdoğan, "10 ile 11 Kasım'da İstanbul'da toplanacak kurula Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katılacak. 1 trilyon doları geçen şirketlerin üye olduğu Digital Europa'da Avrupa'nın dijital ajandası tartışılacak" dedi.

BEDAVA LCD TV VEREN ŞİRKETLER OLACAK
İnternet servisleri sunan telekom ve teknoloji şirketlerinin ilerleyen zamanda televizyonu kontratlı olarak vereceği tahmininde bulunan Erdoğan, "Servislerine abone olan kullanıcılara televizyonu ücretsiz verecek şirketler ortaya çıkacak. 3 boyutlu TV'de 1 yıl içinde 1 dolarlık basit gözlükler standart olarak kullanılacağını tahmin ediyorum. Bir süre sonra da gözlüksüz kullanım yaygınlaşacak. Biz de örnek modelimiz varç Ancak tüketici modeli ortaya çıkmadı." dedi.