Sabancı Müzesi'ndeki sergi Herald Tribune'e haber oldu

Herald Tribune, Sakıp Sabancı Müzesi'nde sergilenen Efsane İstanbul: 'Bizantion'dan İstanbul'a - Bir Başkentin 8000 Yılı' adlı sergiye yer verdi

Pazar 05.09.2010
ABONE OL
Internatıonal Herald Tribune gazetesinin internet sitesinde yer alan değerlendirme yazısında, Sakıp Sabancı Müzesi'nde devam eden 'Efsane İstanbul: Bizantion'dan İstanbul'a-Bir Başkentin 8000 Yılı' başlıklı sergiden övgüyle bahsedildi. Susanne Fowler tarafından hazırlanan yazı, ana sayfadan okuyuculara duyuruldu. Susanne Fowler, yazısında şunları kaydetti: "(Efsane İstanbul) sergisine girer girmez, kendinizi tarih öncesindeki bir ormanda buluyorsunuz ve bir ağaç kovuğuna oturup Marmara Denizi'nin oluşmasını izliyorsunuz."

BU SERGİNİN ZAMANI GELMİŞTİ

Sitedeki yazıda serginin sponsorlarından olan Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile yapılan söyleşiye de yer verildi. Sabancı söyleşide, geçmişteki Türk-Yunan anlaşmazlıklarına da değinerek, şunları kaydetti: "Eskiden böyle bir şeyin siyasi olarak zor olduğunu anlıyorum ama bu projeyi 2 sene önce konuşmaya başladığımızda o konu gündeme gelmedi bile. Daha önce böyle bir şey yapılmamış olsa bile artık yapmanın zamanı gelmişti. Türkiye ve bölgedeki gelişmeler kendi kendimizi sansürlemememiz gerektiğini bize gösterdi."