Haber turu!

Pazartesi 06.09.2010
ABONE OL
Obama kurtuluşu orta sınıfa bağladı
ABD Başkanı Barack Obama, sağlıklı ekonomi için orta sınıfın ekonomik gelişmesinin çok önemli olduğunu belirterek, orta sınıfa yardım etmeye her zaman hazır olduklarını söyledi. Obama, ABD'de bugün kutlanacak 'İşçi Günü' öncesinde radyodan yaptığı haftalık açıklamada, sağlıklı bir ekonomi için orta sınıfın ve çalışan kesimlerin durumlarının iyiye gitmesinin, borsanın iyi durumda olmasından bile daha önemli olduğunu vurguladı. Obama konuşmasında, kendi yönetiminin çalışanların durumlarının daha iyi olmasını sağlamak için çalışmalarını durmaksızın sürdüreceğini belirterek, ekonomik durgunluktan en çok etkilendiği bilinen orta sınıf için daha çok iş yaratılması, yüksek okul ücretlerinin düşürülmesi, emeklilik şartlarının iyileştirilmesi, vergilerin düşürülmesi ve sağlık sigortasından daha iyi yararlanmalarını sağlamak için attıkları adımları anlattı.

Gümrükte vurgunu 'aşırı yük' yakalattı
Güneydoğu'da geçen yıl normalin üzerinde bir ihracat patlamasının yaşanması üzerine harekete geçen Gümrük Müsteşarlığı'na bağlı müfettişler, bu bölgeye giderek, yüklü miktarlarda ihracat yapan firmaların ne ihraç ettiğini ve ihracatın gerçek olup olmadığını soruşturdu.

TEK KAMYONLA 370 BEYAZ EŞYA

Firmaların kayıtlarını inceleyen müfettişler, bazı firmaların 200 çamaşır makinesi ve buzdolabı, 170 bulaşık makinesini tek kamyonla yurtdışına ihraç ettiğini beyan etmesi müfettişleri şüphelendirdi. Bu miktardaki beyaz eşyanın hem tonaj, hem de fiziki alan olarak bir kamyona sığamayacağı tespit edildi. Müfettişler, yaptıkları çalışmalarda beyan edilen eşyaların, ihraç edildiği ülkelerdeki firmalara gönderilmediğini belirledi. Operasyonlarda 8 firma yöneticisini tutuklandı.
Bülent ERGÜN HABER MERKEZİ

Petrol tüketimi büyümeyle artıyor
Türkiye'nin petrol faturası 2010 yılının ilk 7 ayında 11 milyar 477 milyon dolara ulaştı. İhracattaki ve büyümedeki ivme ile kabaran fatura geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48.3 artış gösterdi. İhracatın yüzde 13.4 artışla 64 milyar 407 milyon dolara dayandığı, ithalatın ise yüzde 32.1 artarak 99 milyar 337.3 milyon dolara çıktığı yılın ilk 7 ayında yatırım malları ithalatı yüzde 24 oranında artışla 14 milyar 224 milyon dolara, hammadde ithalatı yüzde 34.7 artışla 71 milyar 910 milyon dolara yükseldi. Tüketim malları ithalatı ise bu dönemde yüzde 29.7 artışla 12 milyar 914 milyon dolar düzeyine ulaştı.

Yunanistan karşıtları adına konuştuk
Slovakya Başbakanı Iveta Radicova, borç krizinde bulunan Yunanistan'a Euro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılması kararlaştırılan 110 milyar Euro tutarındaki yardımın aslında Yunan halkına değil, bankalara yapıldığını söyledi. Radicova, Slovakya'nın, Yunanistan'a yardım yapmayı ret kararının gerekçelerini açıklayarak, "Slovakya'nın, Yunanistan'a borç vermeyi ret etmekle yanlış bir şey yapmadığını" ifade etti. Bratislava'nın bu kararıyla "Yunanistan'a yardım paketi konusunda ciddi çekinceleri bulunan AB içerisinde suskun çoğunluk adına konuştuğunu" dile getiren Radicova, "Borç verseydik, bu Yunan halkına yapılan bir yardım değil kriz bankalara destek olacaktı" dedi.