Türkiye'nin İsrail halkıyla sorunu yok, aşırı politikacılarıyla var

Pazartesi 06.09.2010
ABONE OL
Türkiye'nin son dönemde izlediği dış politikayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Samimiyetle bölgede refah ve barış istiyor. Bu hedef ile birçok girişimler ve atılımlar yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız Avrupa ülkeleri, ABD, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleri ile çok iyi ilişkiler kurdular ve yakın dost oldular. Bu liderlere güven aşıladılar. Eskiden Yunanistan'a düşmanımız gibi bakardık, bugün en yakın dostumuz oldu, halay çekiyoruz. İsrail ABD herkes düşmandı. Bu nedenle hükümetin izlediği dış politikayı olumlu buluyorum.
Peki İsrail ve ABD ile ilişkiler...Birinde 'One Minute' ve 'Mavi Marmara baskını' diğerinde de İran nedeniyle ilişkiler gerildi biraz...
'One Minute'i kriz olarak görmedim. O olay Başbakanımız'ın moderatöre haklı çıkışıydı. İsrail ile Türkiye'nin menfaatleri ortaktır. Bugüne kadar askeri, ticari ve istihbarat alanında yapılan işbirliği iki ülke içinde çok faydalı oldu. Şunu belirtmek isterim ki, Türkiye Musevilere 500 yılı aşkın bir zamandır kucak açmış ve Musevi vatandaşları himaye etmiştir. Türkiye'nn musevi İsrail halkı ile hiçbir sorunu yoktur. Sorunlar bugünkü İsrail hükümetinde aşırı uçları temsil eden iktidar grupları ile oldu. Bence geçici sorunlar yakında çözülerek sulha katkıda bulunacak. ABD'ye gelince...Türkiye her zaman ABD için bu bölgede en önemli mütefiktir. ABD Türkiye'nin her açıdan iyi olmasının kendisi içinde ne kadar önemli olduğunu bilir. ABD'de çeşitli lobiler var. Bunlar arasında en güçlüleri Musevi, Ermeni ve Yunan lobileri...Sayın Cumhurbaşkanımız da ABD'de Musevi lobisi ile görüşmelerde bulunacaktır.