Hızlı büyüyen Türkiye ihya etti

2008'de başlayan ve Avrupa'yı hasta eden ekonomik krizden kaçan yabancı perakendeci Türkiye'de nefes aldı. Hızla büyüyen yabancı markalar rakiplerini de Türkiye pazarına çekiyor

Salı 07.09.2010
ABONE OL
Gelişmiş ülkelerde küresel krizde bıçak gibi kesilen alışveriş harcamaları 2010'la birlikte istenilen toparlanmayı sağlayamayınca Türkiye gibi hızlı büyüyen ve tüketimi büyük ölçüde toparlanan ülkelere perakendeci yağmuru başladı. Özellikle genç ve harcamaya hevesli genç nüfustan yararlanmak isteyen uluslar arası perakende firmaları Türkiye'ye hem direkt hem de bayilik yatırımlarıyla girmenin yollarını arıyor. Yıllardır Türkiye'ye girmesi beklenen İsveçli hazır giyim devi H&M, Forum İstanbul'da açılacak ilk mağazayla Türkiye'ye girdi. Avusturyalı yapı market devi Baumax, Türkiye'ye Samsun'dan girerken 2019'a kadar 1 milyar euro yatırım yapmayı taahhüt etti. Krispy Kreme markasıyla Türkiye'ye giren Katarlı Almana Group'un Başkanı Omar Almana, Türkiye'ye 3 yılda 50 milyon TL yatırım yapıp 75 mağazada 800 kişiyi istihdam edecekleri haberini verdi. Dünyanın en eski spor giyim markalarından Danimarkalı Hummel 5 milyon dolar yatırımla Türkiye'ye adım atıp ilk mağazasını Palladium'da açtı. Yenileri sırada.

KIDEMLİLER DE HEVESLİ

Almanya merkezli Rossmann, PNR Grup ile Türkiye pazarına girdi. Firma Ankara, İzmir ve Bursa'da mağaza açacak. Jansport, The North Face, Reef ve Vans markalarının sahibi VF, Türkiye'deki büyümeden etkilenip en az 300 metrekarelik mağazalar açma kararı aldı. Sadece yeni yatırımlar değil halihazırda pazarda olup hedef büyüten markalar da var. Fransız lüks marka Louis Vuitton İstanbul'dan sonra Ankara'da ve diğer şehirlerde de mağaza açmayı planı yapıyor. Lüks tüketimin önde gelen markalarından İtalyan Swarovski, uygun lokasyon bulduğu takdirde İstanbul dışında Gaziantep, Eskişehir ve Kayseri'de açacağı 5 mağazayla 2010'da büyümeyi hedefliyor.

Tüketimdeki hızlı büyüme yabancıyı çekiyor
Yabancıların Türkiye'yi tercih etme nedenlerinin başında perakende ve ticaret sektöründeki canlılık ve hızlı büyüme geliyor. Hane halkı tüketimi bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttı. Yüzde 14.7'lik ekonomik büyümenin üzerinde olan bu rakamda en yüksek payı yüzde 36 ile mobilya, yüzde 24 ile eğlence ve kültür alıyor. Giyim ve ayakkabının payı ise yüzde 10'u buluyor.

Türkiye'ye gelmesi beklenen markalar
Zippy (Portekiz): Bebek ürünleri markası
Sport Zone (Portekiz): Spor ürünleri mağazası
Cortefiel (İspanya): Kadın ve erkek giyim
El Corte Ingles (İspanya): Perakende zinciri
Hollister (ABD): Kadın ve erkek giyim markası
Chanel (Fransa): Dünyaca ünlü moda markası
Abercrombie&Fitch (ABD): Spor ve günlük giyim markası