Yabancı gözünü KOBİ'lere dikti

Türkiye'de 'potansiyel var' diyen yabancılar şimdi de KOBİ avına başladı. Son olarak Lübnanlı Baalbaki, Depur Kimya'yı aldı. Depur'un kurucusu Eron, 'Türkiye'de fabrika kuracaklar' dedi

Salı 07.09.2010
Son Güncelleme: Salı 07.09.2010
ABONE OL
Global ekonomik krizden en az etkilenen ülkeler listesinde üst sıralarda bulunan Türkiye'de yabancılar rotayı KOBİ'lere çevirdi. 2010'un ilk çeyreğinde yüzde 11.7'lik büyümeyle rekor kıran Türkiye'de ekonomik istikrarın süreceğini düşünen yabancı devler küçük ölçekli şirket alıp büyüme stratejine yöneldi. Milyarlarca dolar ciro açıklayan yabancı devler birkaç milyon dolar ödeyerek Türk KOBİ'si alıyor ya da ortak oluyor. Son 1.5 ay içerisinde Türkiye'ye gelen veya ortaklığını büyüten şirketler arasında Rus çelik devi Mechel, İspanyol oyuncak üreticisi Imaginarium, ABD'li yatırım fonu şirketi Riverside gibi isimler de yer alıyor. Yabancıların dikkatini çeken Türk KOBİ'ler kervanına son katılan ise Depur Kimya oldu. 2 binden fazla çalışanıyla Lübnan'ın en büyük ikinci şirketi olan Baalbaki Group, önceki gün Depur Kimya'nın çoğunluk hissesini aldı. Görüşmelerin uzun süredir devam ettiğini açıklayan Depur Kimya'nın kurucu ortağı Ersen Eron, "Lübnan merkezli şirket Türkiye'de büyümek istiyor. Ortadoğu ve Körfez'de oldukça yaygın bir grup ve Kuzey'e açılmak istiyorlar" dedi.

FABRİKA İÇİN YER ARANIYOR

Depur Kimya'nın geçen yılı 4 milyon TL ciro ile kapattığını anlatan Eron, "Gayrimenkulden tarıma birçok farklı alanda yatırımı bulunan Baalbaki Group'un Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye'de kimya tesisleri var. Grup, şu anda Türkiye'de fizibilite çalışmasına başladı. Birkaç yıl içinde kimya fabrikası kuracaklar" diye konuştu. Baalbaki Group'un yöneticisi Hassan Baalbaki, Türkiye'de kimya sektöründe hızlı bir büyüme olduğunu gördüklerini ve bu nedenle geldiklerini belirtti.

Rus devi Mechel, Ramateks ile Balkanlar'a da açılacak
Geçen yıl 5.75 milyar dolar ciro yapan 83 binden fazla çalışanı bulunan Rusya'nın en büyük çelik ve kömür üreticilerinden Mechel, geçtiğimiz haftalarda Türk çelik şirketi Ramateks'i 3 milyon dolara almıştı. Şirketin 13.8 milyon dolarlık borcunu da üstlenen Mechel'in Genel Müdürü Andery Ponomarev, Konya ve İstanbul'da büyük depolara sahip şirketin çelik ürünleri kesim ekipmanlarına sahip olduğunu, belirterek, "Ramateks'i satın alarak operasyonlarımızı hem Türkiye hem de Balkanlar bölgesine yaymayı hedefliyoruz. Bu bölgede ciddi büyüme potansiyeli var" demişti.

Avrupalı dev Uşak'tan "alo" diyor
48 ülkede 267 çağrı merkezi bulunan 100 binden fazla çalışana sahip Avrupa'nın en büyük çağrı merkezi hizmeti sunan şirketi Teleperformance da Nisan ayında Türkiye'ye şirket alarak girdi. Uşak ve İstanbul'da çağrı merkezi bulunan Metis'in yüzde 75'ini satın alan Teleperformance'ın Ortadoğu ve Doğu Avrupa pazarı Başkanı Norberto Varas, "Türkiye'ye geliş sürecimizde birçok firmayla görüştük Metis ile büyüyeceğiz" dedi.

Kedi-köpek mamasındaki büyümeye fon ilgisi
ABD'li yatırım fonu The Riverside Company, Türkiye'deki ilk operasyonuna kedi ve köpek maması üreticisi Tropikal'i alarak başladı. Goody, Champion gibi markaları üreten Tropikal'i alan Riverside Company'nin farklı kıtalarda 19 ofisi ve dünya genelinde 182 milyar dolarlık aktifi bulunuyor.

İspanyol oyuncakçı tek başına büyüyecek
Krizden en az etkilenen sektörlerin başında oyuncakçılar geliyor. Ailelerin çocukların isteklerini dikkate aldıklarını fark eden İspanyol oyuncakçı Imaginarium, Türkiye'deki operasyonlarını tek başına yönetmeye karar verdi. Türk ortağıyla birlikte kurduğu Umag Çocuk Ürünleri'nde yüzde 60 hissesi olan İspanyol dev, firmadaki payını yüzde 99.97'ye çıkardı.