Piyasa sandıktaki mesajı gördü, tek partiyi fiyatlıyor

Referandumda çıkan güçlü 'Evet' piyasaya ikinci bayram yaşattı. Borsa 62 bin puanı geçip rekor kırdı, dolar 1.49'un, faiz % 8'in altını gördü. Bankacılara göre, piyasa 2011 seçiminde 'tek parti hükümeti' ihtimalinin artmasını satın alıyor

Salı 14.09.2010
ABONE OL
Pazar günü yapılan anayasa değişikliklerinin oylandığı referandumdan çıkan güçlü 'evet' kararı yüzde 50-55 civarı 'evet' oyu çıkmasını fiyatlamış olan piyasalarda dün adeta bayram havası estirdi. Analistlere göre yüzde 58 'evet' kararı piyasalarda hükümetin güvenoyu aldığı algısı yaratırken, gelecek yılki seçimlerde tek parti hükümeti kurulacağına yönelik beklentileri güçlendirdi. Bu beklentiyi fiyatlamaya başlayan borsa dün güne yüzde 2.14 artışla 61 bin 905 puandan başladı ve 62 bin 260 puanla yeni bir tarihi zirve rekoru kırarak kapandı.

KUR VE FAİZ DÜŞTÜ

8 Eylül arife gününü 1.5130 TL seviyesinde kapatan dolar 1.4870'e kadar geriledikten sonra günü 1.4970'ten tamamladı. 25 Nisan 2012 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 8.09'dan yüzde 8.01'e geriledi. Faiz spot piyasada yüzde 7.99 seviyesini gördü. Referandum sonuçlarını değerlendiren yabancı analistler, sonuçların 2011'deki seçimler öncesinde hükümete olan desteği ortaya koyduğunu ve piyasaları olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

BAŞARI HİKÂYESİ

Credit Agricole Cheuvreux'un gelişmekte olan piyasalar analistlerinden Simon Quijano- Evans, oylamadan ezici oranda 'evet' çıkmasının, kararsız seçmenlerin, reform sürecinin devam etmesi yönünde görüş beyan etmesine bağladı. Quijano-Evans, "Türkiye ekonomik açıdan küresel başarı hikayelerinden biri olarak kalmaya devam ederken, siyasi açıdan da aynı doğrultuda yürüyor" değerlendirmesinde bulundu. UniCredit'in gelişmekte olan ülkeler ekonomisti Farrazie Matteo da "Türkiye'nin bu sene Avrupa'nın en çok büyüyen ekonomilerinin başında geleceğini düşünüyorum" dedi.

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç:
İMKB'de hedef 63 bin
'EVET' oyları beklentilerin üzerinde geldi. Yurtdışındaki olumlu havaya paralel Türkiye özelinde bu süreçte 'Mali Kural uygulanacak, seçim ekonomisi uygulanmayacak' sinyali verilirse, referandum sonuçları tek başına iktidar olarak algılanacaktır. Orta vadede politik risklerin kalktığı olumlu bir atmosfer devam eder. Önümüzdeki haftalarda koşullar böyle olumlu devam ederse piyasalar 63 binlerin de üstünü test edebilir.

EFG İstanbul Murahhas Azası Hüseyin Kelezoğlu:
Ekonomiye güven artabilir
SONUCUN oldukça güçlü evet olması AK Parti'nin elini rahatlattı. Piyasalardaki popülist politika endişeleri törpülendi. Bu durum ekonomi politikasına olan güveni biraz daha artırabilir. Yabancı yatırımcılar, AK Parti tekrar iktidara gelirse Türkiye'nin yatırım yapılabilir ülkeler statüsüne çıkabileceği beklentisinden güçlü olarak beslenecek.

BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ:
Sonuç piyasaları şaşırttı
REFERANDUM sonuçları piyasaların beklediği bir şey değildi. Evet oyları için tahmin yüzde 50 ile 55 arasında bir orandaydı. Ancak sonuçlar, oldukça rahat bir başarı olarak kabul edilebilir. Bu oylamanın, piyasalar için en büyük sonucu, AK Parti'nin gelecek seçimlerde tek parti hükümeti kurma olasılığını artırması oldu.