Yaptığınız anlaşmalar bütçeyi rahatlatacak

OECD Vergi İdareleri Başkanı Owens, Türkiye'nin 11 vergi cenneti ile yaptığı bilgi paylaşımı anlaşması sayesinde bütçe ve kamu finansmanında rahat olacağını söyledi

Perşembe 16.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 16.09.2010
ABONE OL
Bu yıl altıncısı düzenlenen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Vergi İdareleri Forum Toplantısı dün İstanbul'da gerçekleştirildi. OECD'nin Vergi Politikası ve İdaresi Merkezi Başkanı Jeffrey Owens, Türkiye'nin dünyada krizden iyi pozisyonda çıkan ülkelerden biri olduğunu belirterek, kamu finansmanı ve bütçede olumlu göstergeler olduğunu belirtti. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Owens, "Türkiye 11 vergi cenneti ile anlaşma yapıyor. Bu Türkiye'nin kamu finansmanını güçlendirecek. Bu yardımcı olacak" dedi. Belçika, Avusturya, Lüksemburg'la yapılan anlaşmaların yeni bir strateji ortaya çıkaracağını da belirten Owens, vergi rejiminin daha sağlıklı ve şeffaf bir hale geleceğini de vurguladı.

TÜRKİYE DOĞRU YOLDA

Owens, "Türkiye Avrupa'nın en büyük altıncı ekonomisi doğrudan yabancı yatırım çekmede de oldukça başarılı bir ülke bu da hükümetin bir politikası. Bir yabancı yatırımcının bir ülkeye gitmesinin ardında yatan kıstaslar vardır. Öngörülebilirlik ve tutarlılık bunlardan en önemlileri. Sadece vergi alanında da değil aynı zamanda yatırım koşulları ve denetimler konusunda da etkili olan politikalar. Herhangi bir gelişmekte olan ülke gibi siz de öğrenme aşamasındasınız. Türkiye'nin doğru yolda olduğunu söyleyebilirim" Türkiye'nin ilk altı ay için yüzde 11 oranındaki büyümesinin son derece etkileyici olduğunu anlatan Gurria,"Dünya genelinde son derece güçlü bir ekonomik performans göstergesi bu. Biz bu neticelerden hiç şaşırmadık gurur duyduk. Bizim yüzde 7 gibi bir öngörümüz vardı. Türkiye'de son derece olumlu bir tablo görüyoruz" diye konuştu. İşsizliğin büyük bir problem olduğunu anlatan Gurria, "Ama Türkiye bu krizin yol açtığı iş kayıplarını gittikçe bertaraf etmeye başladı" dedi.

Rating'e değil piyasaya bakılır
Politik davranarak Türkiye ve benzer ülkelerin ratingini düşük tuttuğu konusunda eleştirilen kredi derecelendirme kuruluşlarına da yüklenen Owens, bu kuruluşların yapısının sorgulandığını ve karar alma kıstaslarının zaman içinde yeniden ele alınacağını söyledi. Owens, "Uluslararası alanda bakılan şeyler bunlar, yatırımcı açısından baktığınızda ise önemli olan piyasanın temelleri, analizleri siz yaparsınız. Derecelendirme kurumlarının yaptıkları değerlendirmeler sadece bir gösterge. Bunların yapısının nasıl olacağını ve rollerinin neler olacağını da tartışmaya açılacak" dedi.