Chevron, Karadeniz'e üç kuyu açacak

Karadeniz'de petrol aramak isteyen ve TPAO ile ortaklık anlaşması imzalayan Amerikalı petrol devi Chevron'a izin çıktı. Chevron Karadeniz'de 3 kuyu açacak

Cuma 17.09.2010
Son Güncelleme: Cuma 17.09.2010
ABONE OL
Brezilyalı Petrobras ve Amerikalı Exxon'un ardından dünyanın bir başka enerji devi Chevron'a da Karadeniz'de petrol arama çalışmalarında onay geldi. ABD'nin dev petrol şirketinin Zonguldak açıklarında iki kuyu açmak için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile anlaşma imzaladığı anlaşma onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı. 2009'da "Sondaj masraflarını" birlikte karşılayalım diyerek TPAO'nun kapısını çalan Chevron'la TPAO anlaşamamıştı. Ancak Chevron bu sefer tüm sondaj masraflarını üstüne alarak "Karadeniz'de petrol çıkmasa da masraflar benim" diyerek tekrar geldi. Görüşmeler sonrası şirketin, 'deniz sahasında petrol arama karşılığında bir kuyu için 250 milyon doları bulan tüm masrafları üstlenme' teklifi uygun bulundu. Anlaşma kapsamında 3 kuyu açacak şirket 750 milyon dolarlık yatırımı tek başına üstlenecek.

YÜZDE 50 ORTAKLIK

TPAO ve Chevron arasında imzalanan prensip anlaşmasına göre, Karadeniz Yassıhöyük açıklarında 2 adet sondaj yapılacak. Sondaj yapılacak iki kuyudan petrol çıkarsa, üretilecek petrol satışından önce masraflar karşılanacak, ardından şirketler oluşan karı yüzde 50 ortaklıkla paylaşılacak. Şirket, ayrıca Karadeniz'de petrol arama ruhsatının paylaşılması karşılığında TPAO'ya 50 milyon dolar bonus ödemeyi kabul etti. Yetkililer, dünyada petrol bulma ihtimalinin yüksek olduğu ülkelerde şirketlerin bonus ödediğini belirterek Chevron'un bonus ödemeyi kabul etmesini şirketin Karadeniz'de petrol bulma ihtimaline olan inancı olarak yorumluyor.

TÜRKİYE'NİN İLK 500 ŞİRKETİNE BEDEL
263 milyar dolar cirosu ve günlük 2.7 milyon varil petrol üretimiyle Chevron dünya devi şirketler arasında yer alıyor. Fortune Dergisi'nin Türkiye'nin en büyük şirketlerini belirlediği '2009 Türkiye 500' çalışması da şirketin büyüklüğünü ortaya koyuyor. Çalışmanın ortaya çıkardığı en çarpıcı bulguya göre Türkiye 500`ün toplam satışları ABD ilk 500'de 3'üncü sırada yer alan Chevron'u yakalayabiliyor. Türkiye 500'ün net satış geliri 258 milyar 68 milyon dolar.