İran'dan para bavulla girer nakit olur, işimize gelir

İran'a mali ambargoda bankalar ve hükümet neler yapılacağını konuşurken firmalarda pek bir kaygı yok. İşadamları "Para bir şekilde gelir, bavulla gelse daha iyi olur. En azından nakit olur" diyor

Cumartesi 18.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 18.09.2010
ABONE OL
İhracatın hızla arttığı İran'a uygulanacak olan ambargo kararı bankaların geri adım atmasına yol açtı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türk-İran İş Forumu'nun ana gündem maddelerinden biri de İran'la iş yapan firmaların paralarını nasıl tahsil edeceğiydi. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin dün bu kaygıları masaya yatırmak için bir araya geldi. Bakan Çağlayan pazartesi günü de Bankalar Birliği ile bir araya gelecek. Burada da büyük oranda uluslararası ortaklıkta olan bankalardan biraz daha esnek davranmaları istenecek.

SANAYİCİDE KAYGI YOK

Hükümet ve bankacılık tarafında bunlar olurken sanayici cephesinde pek bir kaygı yok. İş dünyasının genel kanaati İran'la işlerin devam edeceği. Bölgeye ihracatı olan işadamları "Para mutlaka bir yol bulur ve girer. İran'dan para bavulla gelse de farketmez hatta nakit daha iyi olur" diyor. Hükümete yakın kaynaklar da sürecin 'bavullarla para aktarılmasına' doğru gittiğini belirtiyor. İş dünyası ambargonun iki ülke arasında ekonomik ilişkilere zarar vermeyeceğini söylüyor. ABD'nin 40 kadar firmasının İran'a mal satmasını yasaklaması üzerine Türkiye'ye olan ilgi de artmış durumda. İranlılar'ın ambargoyu delmek için kullandıkları bir diğer yöntem de Türkiye'de ofis kurmak olacak. Yaklaşık bir yıldır bu süreç başladı. İranlılar Türkiye'nin bir çok yerinde ofis açmaya başladı. İran'a uygulanacak mali sektör yaptırımlarının Türkiye açısından olumlu etkisi olacağını söyleyen uzmanlara göre ise Türkiye dışında bölgede sermayenin gideceği adres yok. Ermenistan veya Irak gibi pazarlara sermayenin gidip para kazanamayacağını belirten uzmanlara göre Türkiye'nin sadece 75 milyonluk pazar büyüklüğü bile başlı başına bir motivasyon kaynağı.

Farsça tabela sayısı artıyor
Farsça tabelaların arttığı Anadolu'da tur operatörleri oldukça yoğun çalışıyor. Firmalar genellikle paralarını elden alıyor. Para Kayda girmeyip 'söz senettir' felsefesi ile hareket ediliyor.