7 milyar dolarlık imza

Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı anlaşması 15 yıl uzatıldı. Türkiye artık Irak petrolüne haciz uygulayamayacak. Artan yeni tarifeyle hattan yıllık 450 milyon dolar gelir sağlayacak

Pazartesi 20.09.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 20.09.2010
ABONE OL
ABD'nin muharip güçlerini Irak'tan çekmesinin ardından, Irak'ın ilk uluslararası petrol anlaşması Türkiye ile imzalandı. Yıllık 70 milyon tonluk Irak petrolü 15 yıl daha Kerkük- Yumurtalık ham petrol boru hattı üzerinden Ceyhan'a taşınacak. İmza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hattı barış hattına benzeterek, "Bu hat yalnızca ekonomik değil Irak'la gönüllerimiz arası ilişkinin simgesidir. Bu hat yalnızca doğalgaz boru hatları ile bu perçinlenmelidir. Yeni doğalgaz boru hatları inşaatı ve başta Akkas ve Mansuriye olmak üzere doğalgaz sahalarının kamu kurumu TPAO'ya verilmesi konusunda destek istiyoruz" dedi.

BU YIL 22 MİLYON TON PETROL

22 milyon ton ile hattın tam kapasitesi olan 70.9 milyon ton arasında değişecek miktara göre, Türkiye varil başına 0.90 ile 1.18 dolar arası taşıma ücreti alacak. Türkiye'nin taşımadan kazancı yıllık 450 milyon doları aşacak. 15 yıl süresince hattan 7 milyar dolarlık gelir elde edilecek. Anlaşmayla Irak hükümeti, boru hattına petrol taşıma garantisi de verdi. Hattan 2010'da 22 milyon ton ham petrol taşınacak. Taşınacak yıllık petrol miktarı 2011'de 27 milyon, 2012'de 32 milyon ve 2013'te de 35 milyon tona yükselecek. Bu yıldan itibaren oran artarak tam kapasite olan 70.9 milyon tona ulaşacak.

IRAK PETROLÜNE HACİZ KALKTI
Irak Petrol Bakanı Şehristani, yenilenen anlaşmada iki önemli değişiklik olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Türkiye'de bazı mahkeme kararları ile şirketlerin Irak'taki alacakları nedeniyle petrole haciz konuluyordu. Yeni anlaşmayla artık haciz kararı yürürlükte olmayacak. Petrol geçiş ücreti ise varil başına 75 centten ortalama 1 dolara yükseldi." Bakan Şehristani, Türk firmalarını mevcut boru hatlarının onarımı ve inşaatında teşvik ettiklerini belirterek, "Irak'ın önünde büyük işler var. Bunlara Türk firmaları katkı sağlayacaktır" dedi.

NABUCCO ÇÖZÜMÜ IRAK'TAN ÇIKAR
Türkiye'nin Nabucco projesinin ortağı olduğunu hatırlatan Yıldız, "Sayın Başbakan Maliki burada Nabucco'ya 15 bcm haktı koyacağını beyan etti. Biz Irak'ta merkezi hükümete rağmen anlaşma imzalamadık. Nabucco ya çözüm olacak anlaşmanın Irak'tan çıkacağına inanıyoruz. Irakta böyle potansiyel AB de böyle ihtiyaç oldukça bunlar eminim buluşacaklar" dedi. Bu arada, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı getiren uçak Bağdat'ta üst üste yaşanan ve 21 kişinin hayatını kaybettiği bombalama saldırıları nedeniyle 1 saat havalimanına inemedi. Yıldız ve heyetinin güvenliğini 12 araçlık özel zırhlı birlikle Türk özel harekat timleri sağladı. Yıldız'ın güzergahında bomba bulunması nedeniyle güzergah iki kez değiştirildi.