Financial Times: Türkiyesiz AB zayıf

Avrupa Birliği'nin dış politikada etkin olamamasının nedenlerini sorgulayan İngiliz Financial Times gazetesi bölgede etkin bir güce sahip olan Türkiye'nin, AB içinde yer almamasının kayıp olduğunu yazdı

Salı 21.09.2010
ABONE OL
İngiliz Financial Times gazetesi, Avrupa Birliği'nin dış politikada etkin olamamasının nedenlerini sorguladığı bir makalede, Türkiye'nin AB için önemini analiz etti. Davir Gardner imzası ile yayımlanan makalede, Lizbon anlaşmasının yürürlüğe girmesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçtiği ancak Avrupa Birliği'nin kendini küresel bir güç olarak öne sürmekte zorlandığı belirtildi. Gardner, 'neden' sorusunun yanıtlarının başında birliğin başına ve dış politikasından sorumlu görevlere deneyimsiz ve etkisiz isimlerin getirilmesinin olduğunu belirtti. or. Bunlara ek olarak ikinci nedenin ise büyük üyeler Fransa, Almanya ve İngiltere arasında eşgüdümün yeterli olmamasını gösteren Gardner, üçüncü neden olarak Türkiye faktörünü gösterdi.

AB'NİN ATTIĞI ADIMLAR YETERSİZ

Gardner'e göre AB'nin birliğe katılımı konusunda Türkiye için attığı adımlar ve yaklaşımı başarısız. Gardner, ''Fransa, Almanya ve Kıbrıs'ın engellemeleri nedeniyle Avrupa Birliği'nin kendi çıkarları için yaşamsal olan bölgede özgüvenli bir bölgesel güç olarak ortaya çıkan Türkiye ile dış politikanın koordine edilmesi konusunda çok az çaba harcanıyor'' diye yazdı. Gardner, Türkiye'nin AB'nin kendi çıkarları için yaşamsal olan Balkanlar'dan Orta Doğu'ya uzanan bölgede özgüvenli bir bölgesel güç olarak ortaya çıktığını belirtiyor. Gardner, AB yetkilileri ile yaptığı görüşmeler ışığında Avrupa Komisyonun'un 'para saçarak dünyaya iyilik getirmek' gibi bir misyonu olduğu algılamasından sıyrılması gerektiğini savunuyor.