Kaya Holding tarihe yıldız verdi

Salı 21.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Salı 21.09.2010 15:47
ABONE OL
Türkiye'nin en büyük otel zincirlerinde biri olan Kaya Holding toplam 7 otel ve 7 bin 500 yatak kapasitesiyle turizm sektöründe hizmet veriyor. Kaya Grubu'nun, İzmir'deki ilk yatırımı olan Kaya İzmir Thermal & Convention'ı da bünyesine ekleyerek muhteşem bir tören ile otel açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, KKTC Turizm, Kültür ve Çevre Bakanı Kemal Dürüst, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, Eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar, AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi, AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak, CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, CHP İzmir Milletvekili Abdürrezak Erten, iş, siyaset, sanat ve basın dünyasının tanınmış isimleri katıldı.

Açılışta konuşan Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kaya, grubun 8. otelini hizmete açarak 8 bin yatak kapasitesine ulaştıklarını söyledi. 7 ay gibi kısa bir sürede 30 milyon dolarla işletmeye hazır hale gelen otelin bölgenin en büyük termal kür ve tedavi merkezi olacağını ifade eden Kaya, "Kaya Thermal ve Convention Oteli, İzmir'de büyük bir eksikliği dolduracak. Hedefimiz, İzmir'i kongre merkezi haline getirmek. 8 bin yıllık termal tedavi merkezini 5 yıldızlı otel standardıyla misafirlerimiz unutulmaz bir mekana dönüştürmek istiyoruz" dedi.

Yakın zamanda otel sayılarının 10'a çıkacağını ifade eden Kaya, ayrıca Kasım ayında 5 bin 500 metrekare kapalı alana sahip İzmir'in en büyük kongre merkezini hizmete sunacaklarını dile getirdi. Çağlayan, İzmir'in Balçova ilçesindeki Kaya İzmir Thermal & Convention'nın açılış kokteyline katıldı. Otelin açılış kokteylinde konuşan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Kaya Grubu'nun İzmir'deki yatırımının İzmir turizmi için büyük önem taşıdığını belirtti.

Türkiye'nin 2002 yılından sonra hedefinin değiştiğini belirterek, global krizden en karlı çıkan ülkenin Türkiye olduğunu, ihracatını ve gayrisafi milli hasılasını 4'e katladığını söyledi. 2023 yılı için çok önemli bir hedef koyduklarını dile getiren Çağlayan, ''Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında Türkiye'yi, dünyada ekonomisi en büyük ilk 10 ülke içine sokmak istiyoruz. Kaya Holding'in bu özel yatırımı da büyük önem taşımaktadır'' dedi.

Turizm alanında da çok önemli gelişmeler sağlandığını hatırlatan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin sadece yaz turizmiyle yetinmediğini, kültür, inanç, deniz, kongre, sağlık turizminde de önemli mesafe kat ettiğini vurguladı. Türkiye'nin hizmet ihracatının önemli bir noktaya geldiğini belirten Çağlayan, geçen yıl 33 milyar dolarlık hizmet ihracatı yapıldığını anlattı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, İzmir'de 5 yıldızlı sadece 5 otel bulunmasının önemli eksiklik olduğunu belirterek, "Kaya Thermal & Convention, kentin 5 yıldızlı 6. oteli olarak bu eksikliği giderecek" dedi.

Kaya Thermal & Convention Oteli, bin 450 kişinin 5 buçuk ay boyunca gece gündüz çalışmasıyla hazır hale getirildi. İzmir Balçova'da bulunan İl Özel idaresine ait eski adıyla Princess otelini 20 yıl süre ile kiralayan Kaya Grubu, otel yatırımı için 30 milyon dolar harcadı. Otelde 320 kişi istihdam edilirken 288'i deluxe suit, 11 exclusive suit, 4 junior suit ve 2 kral dairesi olmak üzere toplam 316 odası bulunan otelde 9 engelli odası bulunuyor. Usta aşçı ve şeflerin hazırladığı Akdeniz mutfağı başta olmak üzere Türk ve dünya mutfağının seçkin yemeklerinin yanı sıra Bali'den getirilen özel masözler Uzakdoğu'nun gizemli bakımlarını sunacak. Otelde güzellik merkezi, kaplıca kür merkezi ve SPA bulunuyor. İncelme, kavitasyon programları, botoks, ozon tedavisi, diş kliniği spor salonu, termal banyo gibi alanlarında toplam 7 bin 500 metrekare termal tedavi alanı bulunacak.