Çinliler'den Türk medyasına ilk giren 'China Today' oldu

Dünyadaki en prestijli yayınlar arasında yer alan China Today, Beijing Review ve China Pictorial dergileri Türkiye pazarına girdi. Çinliler yeni yatırımlar için de çalışmalara başladı

Perşembe 23.09.2010
ABONE OL
Çin, dünyadaki en prestijli yayınları arasında yer alan China Today, Beijing Review ve China Pictorial dergileri ile Türkiye pazarına girdi. Dünyanın üretim devi Çin, medya alanında yatırım için Türkiye'yi seçti. Üç önemli dergisini Türkiye pazarına sunacak olan Çinliler, yeni yatırımlar içinde çalışmalar yürütüyor. Türkçe yayınlanacak dergilerin anlaşmaları için Türkiye'ye gelen Çin Enformasyon Bakanı Zhuo Mingwei ve dergilerin yayın müdürü Gong Xixiang Sabah'a özel açıklamalarda bulundular. Türkiye'de medya alanındaki ilk yatırımı yaptıklarını ifade eden Mingwei, medyanın diğer kollarında da yatırım planladıklarını söyledi.

YATIRIMLAR SÜRECEK

China Today Dünya Yayınları Başkanı Gong Xixiang ise, bu durumun Türkiye ve Çin halkı arasındaki karşılıklı yatırımları artıracağını ifade ederek, "Zengin, gelişme sürecindeki iki ekonomi olan Çin ve Türkiye'nin ticari ilişkilerini geliştirmek için yüksek potansiyel söz konusu. Biz bu durumu iyi değerlendirmek istiyoruz" dedi. Türkiye-Çin ilişkilerinde gelişmenin önündeki en büyük engelin, Çin'le ilgili ekonomik ve kültürel bilgiler içeren kaynakların eksikliği olduğunu da anlatan Xixiang, "Çin üzerine daha güvenilir bilgi kaynaklarını Türk okuyuculara sunmak istiyoruz" dedi. Derginin Türkiye ayağını üstlenen firma ise Dijitek firmanın Proje Müdürü Okan Yılmaz da Çin menşeli yayınların özellikle ekonomik alana da önem arz ettiğini belirtti. "Amacımız Türkiye'ye Çin halkının gözünden Çin'i görme şansı vermek" diyen Okan ilk baskılarının tamamen tükendiğini söyledi.

BUGÜN AÇIKLANIYOR

China Today-Türkiye, Çin'le ilgili özellikle Türk ticaret dünyası tarafından ihtiyaç duyulan bilgilere odaklanarak, yüzde 70'i bu üç dergiden, yüzde 30'u ise Türk gazetecilerden ve analistlerden alınan içerikle haber yapacak. Geniş katılımlı tanıtım kokteyli ise 23 Eylül'de, Ankara'da Hilton Oteli'nde Çin Büyükelçiliği'nin katılımıyla gerçekleştirilecek.