Doğan'ın davasına yeni bilirkişi talebi

Aydın Doğan ve kızlarının da aralarında bulunduğu kağıt kaçakçılığı davasında sürpriz gelişme oldu. Savcı, konuya ilişkin yeni bilirkişi talebinde bulundu. Mahkeme değerlendirmeye aldı

Perşembe 23.09.2010
ABONE OL
Aydın Doğan ve Hanzade Vasfiye Doğan Boyner'in de aralarında bulunduğu 4 sanığın SPK Kanunu'na muhalefet suçundan yargılandıkları davada savcı Mehmet Salih Çakmak, emsal karşılaştırması için dosyanın yeniden bilirkişiye gönderilmesini talep etti. Ancak hâkim, bu talebin daha sonra değerlendirilmesine karar verdi. İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet suçundan 2 yıl 8 aydan 8 yıl 9 ay kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklar Aydın Doğan, kızı Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, İmre Barmenbek, Ali Rıza Temuroğlu katılmazken, taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme hakimi Sabri İge, kâğıt ve baskı malzemesi alımı ile ilgili fiyat araştırması yapılıp yapılmadığı yolunda geçen celse kurumlara yazılan yazılara Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu, SPK ve TMSF'de yanıt geldiğini belirtti. Konuyla ilgili diyecekleri sorulan avukatlardan Aydın Doğan vekillerinden Eren Turgut Yücel, gelen SPK yazında emsal araştırması yönünde herhangi bir inceleme yapılmadığı, Hesap Uzmanları Kurulu'nun raporunda ise Hürriyet ve Milliyet Gazetesi'nin alımlarının emsallerine göre ucuz olduğunun belirtildiğini ifade etti. Ayrıca SPK'nın raporunda belirtilen zararın Hürriyet ve Milliyet Gazetesi'nin değil, alımı yapan Doğan Dış Ticaret'e ait olması gerektiğini söyledi. Emsal araştırmasının yapılmadan kamu davası açıldığını ifade eden avukat Eren Turgut Yücel dosyada bulunan Sabah Gazetesi'nin iki yıllık faturalarının esas alınarak emsal araştırmasının yapılabileceğini belirtti. SPK avukatlarından Nusret Çetin ise asıl konunun küçük yatırımcıların zarara uğratılması olduğunu belirterek, SPK olarak yurtdışında şirket kurulmasının suç olduğunu iddia etmedikleri belirtti. Çetin, "Dosyadaki temel konu Doğan Dış Ticaret Şirketi'nin mümessili olduğu halde doğrudan yurtdışı üretici firmadan gazete kağıdı ve baskı malzemesi alması yerine, off-shore tabir edilen Doğan ailesinin kontrolünde olan şirketlerin araya konulması ve bu şirketlerin fiili herhangi bir katkıları olmadığı halde, gelir elde etmesi nedeniyle bu gelirlerin Hürriyet ve Milliyet Gazetesi'nin küçük yatırımcılarını zarara soktuğu iddiasıdır" dedi.

BİLİRKİŞİYE GİDECEK

Savcı Mehmet Salih Çakmak mütaalasında TMSF'nin sadece medya grup şirketine ait dış piyasa fiyatlarını gönderdiğini, gelen yazıda emsale esas teşkil edecek başka şirket alım ve satımına ilişkin fiyatların bulunmadığını, bu nedenle dosya içeriğine göre emsal karşılaştırmasının yapılması hususunda rapor tanzim edilmesi için dosyanın bilirkişiye yeniden gönderilmesini talep etti. Hâkim bu talebin sonra düşünülmesine karar verdi ve SPK vekillerinin gelen TMSF raporunu incelemesi için duruşmayı erteledi.