Galata'daki Kastro Apartmanı 3.5 milyon dolara Kamhiler'in

Kamhiler de Galata'ya yatırım yapan işadamları arasına girdi. Jak Kamhi'nin küçük oğlu Kerim Kamhi, tarihi Doktor Kastro Apartmanı'nı 3.5 milyon dolara satın aldı

Cuma 24.09.2010
ABONE OL
Ünlü işadamlarının Galata'da emlak yarışına Kamhi ailesi de katıldı. Profilo Holding'in sahibi Jak Kamhi'nin 33 yaşındaki oğlu Şinasi Kerim Kamhi'nin sahibi olduğu Transversal Gayrimenkul Yatırım ve Proje Geliştirme Hizmetleri Ticaret İnşaat ve Sanayi Limited şirketi Galata'da bulunan Doktor Kastro Apartmanı'nı 3.5 milyon dolara satın aldı. Lübnanlı ünlü mimar Nabil Gholam'dan satın alınan bina toplam 240 metrekare arsa üzerine oturuyor. 150 metrekare dairelerden oluşan inanın toplam 750 metrekare kapalı alana sahip bulunuyor. Kastro Han, İngiliz Fairmont şirketinin satın alarak restore ettiği ve yaşama açtığı bölgenin en tarihi binalarından Kamonda Han'ın hemen yanında yer alıyor. En alt katı dükkan olmak üzere toplam 5 kattan oluşan ve yüksek tavanlarıyla dikkat çeken binanın iki katında cumba bulunuyor.

ŞAHENK DE BİNA SATIN ALMIŞTI
Bölgeye ilk yatırım yapan işadamlarının başında 2006 yılında Galata Kulebidi'ndeki 100 yıllık bir binayı satın alan Faruk Eczacıbaşı gelmişti. Ardından Eczacıbaşı'nın hemen yanındaki ahşap çift cumbalı ve 2002 metrekarelik arsa üzerinde bulunan 5 katı binayı ise işadamı Ferit Şahenk geçtiğimiz aylarda 8.5 milyon dolara satın almıştı. Yabancı fonlar da bölgeye akın etmiş, İngiliz fon Fairmont eski hanları satın alarak restore etmişti.

Önce gıda şimdi gayrimenkul
33 yaşındaki Kerim Kamhi, geçtiğimiz yıl R2 Gıda ve İhtiyaç Maddeleri" ismli bir şirket kurarak gıda sektörüne girmişti. Kamhi, Şubat 2010 yılında ise 50 bin TL sermaye ile Kamhi Gayrimenkul Yatırım isimli bir şirket daha kurmuştu.