Tofaş ticari aracını Bursa'da üretecek

Bursa'daki fabrikasında ilk hafif ticari aracını üretmeye hazırlanan Tofaş, bu segmentte en az yüzde 10 pazar payı hedefi koydu. Firma, 2011'in ikinci yarısında seri üretime geçecek

Pazar 26.09.2010
ABONE OL
Tofaş'ın hafif ticari araç segmentindeki ilk modeli Bursa fabrikasında, yeni Fiat Doblo platformunda üretilecek. Fiat Marka Direktörü Okan Baş, Türkiye'de özellikle ticari araç pazarında pick-up segmentinin büyük sayılabilecek bir segment olduğunu ve yılda yaklaşık 20 bin araç satıldığını belirtti.

DOLBLO UZANTILI OLMAYACAK

Pick-up'ın ilk gösteriminin 2010 Hannover Ticari Araç Fuarı'nda yapıldığını dile getiren Baş, bu pazarın içinde önemli rol alacaklarını düşündükleri için yeni bir ürünün hazırlığında olduklarını ifade etti. 2011'in ikinci çeyreğinde seri üretim halini Türkiye pazarına sunmayı amaçladıklarını ifade eden Baş, yılda yaklaşık 20 bin pick-up ve hafif kamyonetin satıldığı pazara girecek yeni model ile ilgili isim çalışmalarının sürdüğünü ama bu aracın Türkiye'de satışa sunulduğunda ticari adının Doblo uzantılı olmayacağını dile getirdi. Baş, üretimini yapacakları pick-up'ın pazarın içinde en az yüzde 10 pay almayı ve pazarı daha da genişletmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Türünün tek örneği

Fiat Doblo ile platform, ön yüz ve iç mekân benzerliğinin yanı sıra modern motor, süspansiyon gibi özellikler bu aracı sınıfının en yeni kısmını oluşturuyor. Kompakt dış ebatlarıyla yeni pick-up versiyonu, yüksek kaldırım taşları ile dar yollar gibi sıkışık ve güç durumlarda şehirde kolay kullanıma imkan veriyor. Uzunluğu 2.3 metre, genişliği 1.86 metre ve yük yüzeyi 4 metrekare olan Fiat markalı yerli üretim pick-up, 1000 kiloya varan taşıma kapasitesi sunuyor. Fiat Ticari Araçlar, küçük kamyoneti yeniden icat ederek belli başlı bir üreticinin daha önce hiç keşfetmediği bir segmente giren, türünün tek örneği tasarıma sahip bir araç sunuyor.