Doğalgaza su karıştı Türkiye kârlı çıktı

Rusya-Türkiye Batı doğalgaz boru hattı, gaza su karıştığı gerekçesiyle kapandı. BOTAŞ, Rusya'yı gazı süresinde temin edemediği için cezaya düşürdü ve şimdiden değeri 200 milyon doları bulan yarım milyar metreküp "al ya da öde"den kurtardı

Pazartesi 27.09.2010
ABONE OL
Rusya'dan günlük 41 milyon metreküp gaz taşıyan Batı hattı doğalgaz vanası, gaza karışan su nedeniyle kapandı. 2009 yılbaşında Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunlar nedeniyle kapanan ve Türkiye'ye yürek hoplatan kriz, bu sefer tüketimin düşük ve havaların sıcak olduğu zamana denk gelince, BOTAŞ krizi fırsata çevirdi. 15 gündür gaz alımını durduran şirket, Rusya'ya "Sorun düzelene kadar alım yapmayacağım" dedi. Bu tutumla şimdiden yılsonunda karşılaşmasına kesin gözüyle bakılan "al yada öde" faturasından yaklaşık 200 milyon dolar değerinde yarım milyar metreküp azaltırken, Gazprom'a şimdiden 'taahhüt ettiğin gazı getiremedin' diyerek ceza gönderdi.

"KALİTE BOZULDU"
Türkiye ile Rusya 1986'da yapılan anlaşmaya göre Gazprom, BOTAŞ' ın kullanımı için her gün 41.2 milyon metreküp doğalgazı Bulgaristan'ın Malkoç giriş noktasında hazır tutması gerekiyor. Ancak Gazprom, Rusya-Türkiye doğalgaz boru hattının Romanya bölümünde yapılan tamirat sonrasında hatta test amaçlı kullanılan suyu tam olarak temizleyemedi. Bu sebeple doğalgaza su karışınca, anlaşmalarda belirlenen kriterlerin dışına çıktı. Su krizinin zamanlaması BOTAŞ'a yaradı. Mevcut durumda tamirat BOTAŞ'ın hattan alım yapmaması nedeniyle Rusya'ya bu yıl doğabilecek al yada öde faturasını hafifletiyor. Anlaşmalara göre bakım nedeniyle alınamayan gaz "al ya da öde" kapsamından düşülüyor. Uzmanlar 200 milyon doları bulan 600 milyon metreküp gazı şimdiden "al ya da öde" den kurtardığını ifade ediyor.