Anadolubank KOBİ ürünlerini 'Uğurlu' paketinden verecek

Anadolubank, 2010 yılı içerisinde KOBİ'lere yönelik ürünlerini 'Uğurlu KOBİ' çatısı altında topladı. Bu sayede banka işletmelere yönelik sunduğu birçok avantajı bir araya getirdi

Çarşamba 29.09.2010
ABONE OL
"Konutu Sermaye Yapan Kredi" seçeneğiyle KOBİ'lere 5 yıla kadar vade ve ilk 3 ay ödemesiz kredi imkanı sağlayan Anadolubank, tüm fırsatlarını "Uğurlu KOBİ" çatısı altında altında verme kararı aldı. KOBİ'ler toplam istihdamın yüzde 60'ını, toplam yatırımların yüzde 30- 35'ini, toplam katma değerin yüzde 40'ını, toplam ihracatın da yüzde 10- 15'ini karşılıyor. İstihdam açısından sadece bankalar değil aynı zamanda hükümet politikası olarak da en çok desteklenen, desteklenmesi beklenen sektör grubu olarak kabul ediliyor. Firmaların bankacılık sistemiyle tanışması, kaldıraç kullanımı dediğimiz özsermaye dışında, kredilerde büyüyebilme imkanını vermiş olacak. Özellikle AB'ye giriş sürecinde ekonominin motoru durumunda olan, ancak sermaye yapıları nispeten zayıf olan bu segmente, Avrupa Yatırım Bankası, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar fon temininde önemli imkanlar yaratıyor. Düşük enflasyon döneminde Türk bankacılık sistemi de KOBİ'lere daha uzun vadeyi kapsayacak fonlama imkanları verecek. Diğer taraftan, bu segmentin kaydi sisteme girmesi, uzun vadede devletin gelir planlaması için de önemli katkılar sağlayacak.

ÖNCÜ OLMAK İSTİYOR
Anadolubank da bu konuda öncülerde biri olmayı hedefliyor. KOBİ'lere 2000'li yılların başında bankacılık hizmeti vermeye başlayan banka, özellikle 2007 yılından itibaren KOBİ'lere uygun esnek bankacılık hizmeti verir hale geldi. "İşe önce KOBİ tanımından başladık ve firmaları ölçeklerine göre gruplara ayırdık" diyen banka yöneticileri, şöyle konuştular: "Piyasadan aldığımız geri bildirimlere göre genel anlamda diğer tüm müşteriler gibi KOBİ'ler de hızlı ve güvenilir işlem, birebir özel ilgi ve yakınlık bekliyor."