Ette ithalat izni beklentiyi yükseltti

Yurtdışından karkas ete izin çıkması piyasaları da hareketlendirdi. Bu hafta et fiyatlarındaki 1 liralık düşüş sektör oyuncularını tatmin etmese de fiyatların iyileşeceğine dair beklentiler arttı

Çarşamba 29.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010
ABONE OL
Et fiyatlarındaki önlenemeyen artışı durdurmak için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yurtdışından canlı hayvandan sonra karkas (kesilmiş et) ithalatına da izin vermesi, etten para kazanan sektör oyuncularında heyecanlı bir bekleyiş yarattı. Geçen haftadan bu yana ette meydana gelen 1 liralık düşüş firmaları tatmin etmese de fiyatların düşüş trendine gireceği umutları arttı. Kırmızı etteki fiyat artışlarını durdurmak için yapılan hamlelerin yerinde olduğunu ancak köklü bir uygulama olmadığını dile getiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, besi materyali ithalatı üzerindeki bürokrasinin azaltılması gerektiğini belirterek, "20 liraya et yedirmek istiyorsanız bunu yapmak zorundasınız" dedi. Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice ise düşüşü en çok bekleyenin lokantacılar olduğunu söyledi. Adana Et ve Balık Kurumu'nda dağıtılan etlerden Gaziantep'in yararlanamadığını belirten Yenice, "Şu an piyasada eti 24 liraya bulabiliyoruz. Ama 19-20 lira bandına inmesini bekliyoruz" dedi. İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Engin Güner ise fiyatlardaki 1 liralık aşağı yönlü oynamanın çok ciddi bir etkisi olmasa da düşüş göstergesi olduğunu söyledi.

FAZLI YALÇINDAĞ
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı:

Ramazan Bayramı'ndan önce fiyatlar yukarı doğru ciddi bir artış yaşamıştı. Bu hamleyle artış durdu ama inişe geçmesi için besi hayvanı ithalatı şart. Yine de gümrük vergilerinin düşürülmesi nefes aldırdı.

AYKUT YENİCE
Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkanı:

Fiyatlarda düşüş olduğunda kasaplardan öte geçmiyor yani düşük fiyatlı eti biz göremiyoruz. Fiyatların dışında piyasada kalite kaygısı da var. Özellikle Paraguay'dan gelen etin nasıl olduğunu merak ediyoruz.

ALİ AKKAŞ
Köşebaşı Restoran Ortağı:

Biz sadece Trakya'dan gelen kuzu eti kullanıyoruz. İthal et kullanmadığımız için de sorun yaşamıyoruz ama tüketicide dana etine karşı bir direnç oluştu. İnsanlar artık bedava da dağıtsan özellikle de çocuk sahibi olanlar bilmedikleri yerlerde yemek yemek istemiyor.

ENGİN GÜNER
İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı

Eğer fiyatlar düşmezse yemek sanayicileri düşecek. 1.5 yıldır etteki fiyat artışına rağmen rekabette geri kalmamak için toplu yemek fiyatlarını artıramıyoruz. Fiyatlar 14 TL bandına girdiğinde eski halimize dönmüş olacağız.