KOBİ'ler istihdamı uçurdu

Sayıları 2 milyonu bulan KOBİ'ler hızlı ve çevik yapıları ile büyümenin ve istihdamın yeni oyuncuları oldu, bankalar kredi yarışına girdi

Çarşamba 29.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010
ABONE OL
Reel sektörün ateşleyici gücü olan KOBİ'ler hızlı ve çevik yapılarına finans desteklerini de eklediklerinde karşı konulmaz bir güce dönüşebiliyor. Bunun örneğini şu an yaşıyoruz. İstatistiklere göre istihdamdaki rekor artışta aslan payı KOBİ'lerin. Bu tabloda bankaların da payı yadsınamaz. Geçen yıla oranla KOBİ'lere yüzde 20 daha fazla kredi sağlayan bankalar büyüme hedefindeki KOBİ'leri sıçratan en büyük unsur oldu. Özetle bankalar finansal muslukları açarken atağa kalkan KOBİ'ler de kendilerine verilen pasları iyi değerlendiriyor. Karşılıklı sinerjiden de kazanan Türkiye oluyor.

TSUNAMİLER YIKAMADI

Bilindiği gibi 1996`da başlayan Gümrük Birliği ile yeni ithalat dalgası, ilk yıllarda KOBİ'lerden epey kurban aldı ama yıkılmayanlar, AB üyesi ülkelere ihracatını artırdı. İhracat, 2001'deki krizde KOBİ`lerin can simidi oldu. İlerleyen yıllarda AB sürecinin de etkisi ile Türk KOBİ'leri; şirket evliliklerini ve kurumsal yönetim sistemlerini öğrendiler. Şimdi ise, küresel devlerin mali çöküşlerini gören KOBİ'ler finansal alanda da çok tecrübeliler.

KOBİ'LER YATIRIMA DA İLAÇ, İSTİHDAMA DA...
KOBİ'ler ile ilgili yanlış bir bilgi de sadece üretim yapan firmaların KOBİ sayılacağı yönündeki yaygın inanış. Oysa Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 2 yıldır perakende ve turizm alanında faaliyet gösteren firmaları da KOBİ statüsünde değerlendiriyor, destek programları da bu kapsamda geliştiriliyor. Özellikle istihdam alanında önem taşıyan KOBİ'ler son verilere göre Türkiye'deki istihdamın yüzde 61.3'ünü, yatırımların da yüzde 40'ını oluşturuyor. Öte yandan KOBİ'ler Avrupa Birliği'nde de (AB) gündemde. Küresel krizde ağır darbe alan AB ekonomisi rekabetçilik yolunun KOBİ'lerden geçtiğini biliyor. Bunun için girişimciliğin teşvik etmek için çaba sarfediyor.

BANKALARI CEZBEDEN KURUMSALLIK
Türkiye'de sayıları iki milyona yaklaşan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) bu nedenle finans sektörü için önemli bir alan haline geldi. Ancak KOBİ'leri bugün finans sektörü için cazip kılan başka bir faktör daha var. O da KOBİ'leri geçmişe oranla çok daha kurumsal bir yapıya geçmiş olmaları. Bu alandaki istatistikler de bunun ispatı. 1990'lı yıllarda Türkiye'deki küçük işletmelerin yüzde 40'ı kayıtdışında iş yaparken bu oran şimdilerde yüzde 5'lere kadar düştü.