'3G demokrasiyi güçlendiriyor'

Türkiye'de alınan patentlerin yüzde 53'ünün Turkcell'e ait olduğunu söyleyen Ciliv, "Artık ülkenin dört bir yanındaki vatandaşlarımız için bilgiye ulaşmak daha kolay. Bu da demokrasiyi güçlendiriyor" dedi

Perşembe 30.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010
ABONE OL
Gebze'deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi serbest bölgesi içerisinde yer alan Turkcell Teknoloji'de bir basın toplantısı düzenleyen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, yeni dönemdeki hedeflerini ve bu süreçte ortaya çıkacak ve çalışmaları hâlâ devam eden, yeni teknolojileri anlattı. Ciliv, Turkcell Teknoloji'nin daha çok yazılım alanında çalışmalar yaptığına işaret ederek, yazılımın mobil iletişim içinde çok önemli bir katma değer olduğunu düşündüklerini belirtti. Turkcell Teknoloji'nin bugün Türkiye'deki en önemli yazılım merkezlerinin başında geldiğini belirten Ciliv, "Burası kurulduğundan bu yana çalışan arkadaşlarımız 3 milyon saati geçirdiler. Gerçekten Turkcell'e çok büyük katkıda bulundular. Ama bundan sonra da önümüzde büyük fırsatlar var. Kendilerinden bu katkıları önümüzdeki günlerde de bekliyoruz'' dedi.

ALTYAPIYA 14 MİLYAR TL

Süreyya Ciliv konuşmasını şöyle sürdürdü: "Altyapıya oldukça önem veren şirketiz. Kurulduğumuz günden bu yana 14 milyar TL sadece altyapıya getirdik. Son 5 yılda 31 patent aldık ve 3G'de Avrupa standartlarını geçtik. Biz 3G'yi toplumsal bir görev olarak gördük. Çünkü insanımıza teknoloji sayesinde fırsat eşitliği sunmamız gerektiğine yürekten inandık. Bugün Türkiye 3G sayesinde daha demokratik bir ülkedir. Erzurum'da dağda mahsur kalmış bir aracın içini, tüm Türkiye anında görebiliyorsa fark yaratmışız demektir. Artık Türkiye'nin dört bir yanındaki vatandaşlarımız için bilgiye ulaşmak çok daha kolay." Şu anda Türkiye'deki mobil internet payının yüzde 100 büyüme kaydettiğini bildiren Ciliv, "Mobil internetteki data hacmi son bir yılda 20 katı arttı. Müşterilerimizin internete ulaşmaları şimdi 3G sayesinde hem daha kolaylaştı hem de daha da ucuzladı" diyerek sözlerini tamamladı.

"Avrupa'daki en büyük 3'üncü operatörüz"

Dünya sağlığını geliştirecek en önemli 3 itici güçten birinin mobil iletişimi olduğunu dile getiren Ciliv, şunları kaydetti: "Türkiye'de, Turkcell 34 milyona yaklaşan kullanıcısı ile açık fark ile birinci. Dünyadaki sıralı operatörlerden biriyiz ve Avrupa'da ise 34 milyon müşterimiz ile Avrupa'daki en büyük 3. operatörüz. Bunun yanında 8 ülkede faaliyet gösteriyoruz. 8 ülkedeki abone sayımız ise 62 milyondur. Türk mühendisleri gittiler ve o ülkelerde çoğu zaman en başarılı, şirketleri kurdular, operasyonları gerçekleştirdiler."

3 YILDA 31 PATENT
Ciliv, 2009 yılında kendi alanlarında Türkiye'de alınan patentlerin yüzde 53'ünün Turkcell Teknoloji'ye ait olduğunu belirterek, 3 yılda 31 patente ulaştıklarını da ekledi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "360 mühendis 3 yıldır haftada 40 saatten yılda 52 hafta çalıştı fazla mesailer iş ortaklarımızla beraber yürütülen çalışmalar da var. Yani, Turkcell teknoloji 3 yılda 342 yıllık Ar-Ge gerçekleştirdi'' dedi.