Küpesiz ineklere 500 TL ceza

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 05.12.2010 14:41 ABONE OL
Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Tarım İlçe Müdürlüğü, küpesiz olan büyükbaş hayvanlara küpe taktırılmasını istedi. Küpesiz sığırlara en genç 13 Aralık tarihine kadar küpe taktırmayanlara 500 TL ceza uygulanacağını belirten Tarım İlçe Müdürü Selahattin Kökci, ilçede 6 bin 500 dolayında sığır varlığı olduğunu söyledi.

Hayvancılık İşlemleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 13 Aralık'ta yürürlüğe gireceğini belirten Tarım İlçe Müdürü Selahattin Kökci, besicilerin 13 Aralık'a kadar eksik küpeleri tamamlattırmalarını istedi.

Hayvanlarına küpe taktırmayan vatandaşların cezalı duruma düşeceklerini belirten müdür Kökci, 'İlçedeki tüm sığırlar kulaklarına küpe takılarak kayıt altına alınmıştır. Ancak arada küpe takılmayan sığırlar bulunmaktadır. Zamanında küpe takılmayan sığırların kayıt altına alınmaları mümkün değildi. Küpesiz sığırların da kayıt altına alınması için fırsat doğmuştur. Küpesiz sığırı bulunan besicilerin bu fırsatı değerlendirmelerini istiyoruz. Bunun için 13 Aralık'tan önce müdürlüğümüze başvurmalarını bekliyoruz. Bundan böyle küpesiz sığır bulunduranlara 500 lira ceza uygulanacak. İlçemizde 6 bin 500 dolayında sığır bulunmaktadır' dedi.
BUGÜN NELER OLDU