2B ocakta Meclis'te

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, uzun zamandır tartışılan 2B tasarısını ocakta meclise getireceklerinin mesajını verdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 06.12.2010 ABONE OL
Hükümet, orman vasfını yitirmiş yaklaşık 500 bin hektarlık 2B arazisinin satışına ilişkin tasarıyı Ocak 2011'de Meclis'e getiriyor. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, "Düzenlemenin çoktan yaşama geçmesi gerekirdi. Kadastro çalışmaları tamamlandı, değerleme çalışmaları tamamlanacak. Milyonlarca kişinin mülkiyet sorunu çözülecek" dedi. Bakan Ergün, 2B arazilerine ilişkin yasayı geçen dönem gündeme getirdiklerini ancak tartışmaların başka alana kaydığını söyleyerek "Düzenleme, üzerinde köyler, kasabalar kurulmuş ve bir daha da orman vasfı kazandırılması mümkün olmayan arazileri içeriyor. Üzerlerinde bir takım ekonomik değerler oluşmuş. Yanlış iş yapılmış. Ancak kamu da 10 yıllardır bütün bu olanlara göz yummuş. Geriye sadece insanların mülkiyet sahibi olması ve bu haklarını çocuklarına miras olarak bırakma hakkı kalmış. İnsanlar bunu istiyor" dedi. Düzenleme ile milyonlarca kişinin mülkiyet sorunun çözüleceğini dile getiren Ergün "Bir bedel karşılığı verilecek. Kadastro çalışması yapıldı. Kimin binası hangi parselde, değer tespit çalışması ardından da satış yapılacak. Ekonomik nedenlerle vatandaşların bunu peşin parayla alması zor görünüyor. Ancak peşin ödemede indirim yapılabilir" diye konuştu. Hak sahipleri isterlerse bedeli peşin, isterlerse kanuni faiziyle 5 yıl taksitle ödeyebilecek.

Fabrikayı kim bekleyecek?

ERGÜN'ün dile getirdiği diğer konular ise şöyle:
Doğu ve Güneydoğu'ya yatırımların yönelmemesinin birçok nedeni var. İşadamları "fabrikamı asker mi bekleyecek' diyor. Ancak Kuzey Irak'ta potansiyel görenler bölgeye yatırım yapmaya başladı. Habur'a doğru bir gelişme var. Sanayi bölgeleri kurmaya yönelik talepler gelmeye başladı. Halep'te organize sanayi bölgeleri kuruluyor. Diyarbakır'ın cazibe merkezi olması için çalışmalar var.
AB KEYFİ DAVRANIYOR: Malların serbest dolaşımı nasıl olacak? 25 bin tır giriş yapıyor 10 binine izin veririz diyorlar. Peki mallar nasıl girecek? İşadamları fuara mal, makine gönderiyor. Ancak montaja gidemiyor. Serbest dolaşımda keyfi bir uygulama var. Avrupa başkalarına telkin ettiğini kendisi yapmıyor. Bu da güvensizlik oluşturuyor.

'CHP desteklesin 3 günde çıkar'

HÜKÜMET, sanayinin 3 yıllık yol haritası "2011-2014 Sanayi Strateji Belgesi"ni detamamladı. Bugün Bakanlar Kurulu'nda sunum yapacak bakan Ergün, strateji belgesinin yaşama geçmesi ile birlikte yatırımların önünün açılacağını söyledi. Ergün, Türk Ticaret ve Borçlar Kanunu konusunda CHP destek verirse 3 günde meclisten çıkacağını söyledi.

'Sanayi yoksa katma değer yok'

BAKAN Ergün "Sanayinin olmadığı yerde, yüksek katma değer oluşturmak mümkün değil'' dedi. Ardahan Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) temel atma törenine katılan Ergün, OSB'nin yatırımcılar için cazibe merkezi haline geleceğini, Ermenistan ile ilişkilerin rayına girmesi durumunda yatırımcıların bu ülkeye de hitap etme şansı bulacağını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU