Toroslar İstanbul'u geçti

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalesinde elde edilen fiyat İstanbul'u geride bıraktı. İhaleyi Yıldızlar SSS Holding kazandı.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 07.12.2010 16:09 ABONE OL
Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'ye (TEDAŞ) bağlı Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 2 milyar 75 milyon dolar ile Yıldızlar SSS Holding verdi. Bu rakamla bugün yapılan İstanbul'un Anadolu Yakası'nın elektrik dağıtımı için yapılan ihalede elde edilen 1.8 milyar dolar geçilmiş oldu.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde, ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Bu turda en yüksek teklif 1 milyar 10 milyon dolar oldu. Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi.

Toplam 6 tur olarak gerçekleştirilen elemeli yazılı turların ilk turunda en yüksek teklif 1 milyar 896 milyon dolar oldu. Bu turda Fernas İnşaat A.Ş. elendi.

İkinci elemeli turda Akfen Enerji Dağıtım ve Ticaret A.Ş. elenirken, en yüksek teklif 1 milyar 951 milyon dolar oldu.

Üçüncü elemeli turda ise Ayen Enerji A.Ş. elendi. Bu turda en yüksek teklif 2 milyar 56 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhalenin dördüncü eleme turunda da Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. elenirken, en yüksek tutar da 2 milyar 62 milyon dolara ulaştı.

Beşinci elemeli turda ise Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. elendi ve en yüksek tutar 2 milyar 65 milyon dolar oldu.

Altıncı ve son elemeli turda en düşük teklifi veren IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu oldu. Bu turun ardından açık artırmaya geçildi.

-AÇIK ARTIRMA-

Yedi firma ile başlayan açık artırmada başlangıç tutarı 2 milyar 71 milyon dolar, artırım aralığı ise 1 milyon dolar olarak belirlendi.

Açık artırmanın ilk turunda Elsan-Bereket-Karaçay OGG, Emkat OGG, Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. ile Cengiz-Kolin-Limgaz OGG ihaleden çekildi.

Bu turda en yüksek teklifi 2 milyar 74 milyon dolar ile Park Holding A.Ş. verdi.

Açık artırmanın ikinci turunda, MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. ile Park Holding A.Ş. temsilcileri ihaleden çekildi.

Böylece Yıldız SSS Holding A.Ş. 2 milyar 75 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren firma oldu.

ABONE SAYISI 2,7 MİLYON

Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ'nin 2006 yılından itibaren 30 yıllığına özelleşmesi planlanmıştı, ancak ihale 2010 yılında yapıldığı için şu andan itibaren Toroslar Elektrik Dağıtım'ın 26 yıllığına özelleştirme ihalesi gerçekleşti. Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye illerini kapsayan bölgenin abone sayısı 2 milyon 742 bin 189. Bölgenin yıllık net tüketim miktarı 14 milyon 538 bin 958 MWh, kayıp kaçak oranı yüzde 8,3 ve Türkiye'deki dağıtım payı ise yüzde 10,7.

İhale başkanlığını Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu'nun yaptığı ihaleye 13 firma katıldı. İhaleye katılan firmalar şöyle: Ayen Enerji A.Ş., Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş., MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş., Yıldızlar SSS Holding A.Ş., Akfen Enerji Dağıtım ve Ticaret A.Ş., Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş., Park Holding A.Ş., Elsan-Bereket-Karaçay Ortak Girişim Grubu, Emkat Ortak Girişim Grubu, Fernas İnşaat A.Ş., Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş., Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu, IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu.

BUGÜN NELER OLDU