Müdahale var mı?

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 08.12.2010 22:42 ABONE OL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, benzin fiyatlarında 4 lira sınırının aşılmasına ilişkin olarak, ''Tamamen ithalata dayalı bir kaynaktan bahsediyoruz. O yüzden şu an yurtdışındaki ham petrolün varilinin 90 doları aşıyor olmasının uluslararası piyasalardaki bir kısım ham maddeleri tahrik ve tetiklediğini görüyoruz. Bizim bu fiyata herhangi bir müdahalemiz söz konusu değil. İnşallah ümit ediyorum ki fiyatlar uluslararası arenada 75- 80 dolar bandına iner ve fiyatlar geri çekilir'' dedi.

Bakan Yıldız, Kazakistan Milli Günü dolayısıyla Sheraton Otel'de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin, son artışla birlikte 95 oktan benzinin litresi 3,87 liraya, 97 oktanın ise 4,01 liraya çıkmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldız, benzin fiyatlarının 5 liraya kadar çıkacağı yorumlarının hatırlatılması üzerine, bu tür tahminleri yapmanın biraz zor olduğunu söyledi.

Yıldız, ''Tamamen ithalata dayalı bir kaynaktan bahsediyoruz. O yüzden şu an yurt dışındaki ham petrolün varilinin 90 doları aşıyor olmasının, Japonya'daki enerji tüketiminin artış göstermesinin, uluslararası piyasalardaki bir kısım ham maddeleri tahrik ve tetiklediğini görüyoruz. O açıdan ümit ediyorum ki inşallah çok fiyatlar yükselmez, bizim bu fiyata herhangi bir müdahalemiz söz konusu değil'' dedi.

''MALİYE BAKANLIĞI TARAFINDAN BELKİ İNCELENEBİLİR''
Bakan Yıldız, ''Tüketicilere, yükselen akaryakıt fiyatları ile ilgili tavsiyeniz olacak mı, 'arabanızı kullanmayın' diyebilir misiniz?'' sorusunu ise ''Hayır 'arabanızı kullanmayın' diyemem. Herkes ihtiyacı ve mutlaka bütçesi nispetinde kullanacaktır. İnşallah ümit ediyorum ki fiyatlar uluslararası arenada 75- 80 dolarlar bandına iner ve fiyatlar geri çekilir'' şeklinde yanıtladı.

Akaryakıt üzerindeki vergilerin yüksek olduğunun hatırlatılması üzerine ise Yıldız, benzin ve mazot üzerinde yüzde 69-70 seviyesinde vergi bulunduğunu, bunun bütçe gelirleriyle alakalı olduğunu, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında bu rakamın Maliye Bakanlığı tarafından ''belki tekrar incelenebileceğini'' kaydetti.

BTC'DEKİ KESİNTİ
Bakan Yıldız, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petro Boru Hattı'nın Erzurum bölgesinde bir kaçak olduğunun tespit edilmesi ve yaşanan kesintiye ilişkin bir soruyu yanıtlarken de hem basınç hem de kontroller itibarıyla sorunun bugün içinde giderildiğini, normal akışa başlanacağını söyledi. Yıldız ''Herhangi bir sıkıntı yok, yaklaşık 1-1,5 günlük bir kesinti oldu. Kontrollerin daha da sık yapılması talimatını verdim'' açıklamasında bulundu.

Bakan Yıldız, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petro Boru Hattı'na Kazak petrolünün de dahil olup olmayacağı yönündeki soruya ise ''Kazakistan Milli Günü münasebetiyle buradayız. Devlet Başkanı hem Türkiye'ye geldiğinde yapılan toplantılarda hem de Kazakistan'da, 10 milyon ton civarında Kazak petrolü katkısı koyulabileceği söylenmişti. Bu proje için sevindirici. Rusya'nın katkı koymasıyla tedarik noktasında bir sıkıntı kalmayacak. Ama yalnızca bununla bitmiyor. Taşıma tarifeleri gibi birçok faktörü de bir arada değerlendirmemiz gerekecek'' yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU