Seçim korkusu yok perakende tam gaz

Gelecek yılki seçimleri tehdit unsuru görmeyen perakende sektörü 2011 için de hedef hanesine büyüme yazdı. Sektör oyuncuları yüzde 10 ile 25 arasında ciro artışı ve ek istihdam öngörüyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 08.12.2010 ABONE OL
2010 yılını yüzde 5-15 arası büyümeyle kapatarak kriz yaralarını saran perakende sektörü genel seçimlerin yapılacağı 2011'den de umutlu. Sektör seçimleri bir risk unsuru olarak görmüyor, planlarını büyüme üzerine yapıyor. Perakendede örnek çalışmalara imza atmış kişi ve kuruluşlara verilen 'Perakende Güneşi Ödülleri 2010' için düzenlenen toplantıda biraraya gelen sektör oyuncuları, 2011 planlarını da masaya yatırdı.

GİDİŞAT İYİ, İKTİDAR DEĞİŞMEZ

2011'de yapılacak seçimlerin sektörü korkutmadığını belirten markalardan YKM'nin Genel Müdürü Jaklin Güner, "Biz birçok kriz ve seçim geçirdik ve her defasında bu sancılı günleri atlatacak formüller bulduk, yine buluruz. Piyasayı canlandırmayı biliriz" dedi. Park Bravo Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Özçoban ise, "Seçim sonrası ile ilgili korkum az. Ama perakende piyasanın yumuşak karnıdır, kötü gidişattan ilk etkilenendir. Tek istediğimiz istikrar" dedi. BİM COO'su Galip Aykaç ise, "Ben mevcut iktidarın değişeceğini düşünmüyorum. İstikrar devam edeceği için büyüme ve iyi gidişat da devam edecek diye düşünüyorum" dedi. Yurtdışında ilk mağazasını Fas'ta açan ve yıl sonuna kadar 50 mağazaya ulaşmaya hazırlanan markanın yeni bir ülkede olmak için çalışmalar yaptığını dile getiren Aykaç, "Avrupa'da olmak yerine daha hızlı gelişen bölgelere bakıyoruz. Yönümüzü doğuya çevirdik" dedi. Halka açık olduğu için büyüme rakamı veremeyen Tesco Kipa'nın İnsan Kaynakları Direktörü Remzi Kıraç ise 8 bin 300 olan çalışan sayısını gelecek yıl 10 binin üzerine çıkarmaya planladıklarını kaydetti.

Abercrombie 2012'de geliyor
Bugüne kadar 85 bin metrekarelik alanda kiralama yaptıklarını belirten İstinyepark Genel Müdürü Hakan Kurt, "25 bin metrekaremiz daha olsa anında kiralardık" dedi. Abercrombie & Fitch ve Hollister markalarıyla da görüşmeler yaptıklarını ve markaların en geç 2012'de mağaza açacaklarını dile getiren Kurt, "H&M'nin üst markası COS de Türkiye'ye gelecek" dedi. AVM yönetiminde Türkiye'nin şu anda İtalya ve İspanya'dan sonra 3. sırada yer aldığını belirten AVM kiralama şirketi JLL'in Yönetim Direktörü Ercüment Alptekin, "Türkiye'nin 2012'de AVM yönetiminde 1 milyon metrekarenin üzerinde performans göstererek ikinci sıraya yerleşeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU