'Torbadan düştük' kavgası

İhracat teşviklerini dağıtma yetkisini kaybeden TİM, Torba Yasa'dan da istediğini alamadı. Zekeriya Mete, "TOBB'un her istediği yapıldı, bizimkiler torbadan düştü. 600 milyon dolarlık teşvikin yarısı dağıtılmadı" dedi

Çarşamba 08.12.2010
ABONE OL
Türkiye ekonomisindeki birçok sorunu çözmesi beklenen ve halk arasında 'Torba Kanun' olarak bilenen düzenlemeler, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyelerinde hayal kırıklığı yarattı. TBMM Başkanlığı'na sunulan ve "Bazı Kamu Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı''na uzun soluklu bir çalışma ile hazırlanan TİM'in Maliye Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü görüşmelerden henüz ortak bir uzlaşı çıkmadı. Bu görüşmeler arasında en önemli konulardan birisi yıllık 600 milyon dolarlık ihracat teşvikinin dağıtılması konusu oldu. Bilindiği üzere TİM bünyesinde çalışan görevliler, devlet memuru olarak kabul edilip, ihracatçıların dosyalarını kapatma yetkisine sahipti. Ancak Sayıştay'ın geçtiğimiz aylarda verdiği karar ile TİM bu yetkisini kaybetti. İhracatçıların evraklarını denetleme ve kontrol etme yetkisi Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) memurlarına verildi. TİM de bu sorunun çözümüne ilişkin önerilerini sundu. Ancak şu ana kadar bir sonuç alamadı.

61 BİRLİĞİN TALEBİNE RET

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, sorunu çözmek için görüşmelerin devam ettiğini dile getirirken ihracat teşviklerinde yaşanan sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını ifade etti. İstanbul İhracatçı Birlikleri Başkanı Zekeriya Mete ise bakanlık düzeyinde destek bulamamaktan yakındı. Torba, 61 ihracatçı birliğinin imzası ile hazırladıkları önerilerin geri çevrildiğini ifade eden Mete, hükümetle sanayicilerin karşı karşıya getirilmeye çalışıldığını savundu. İhracatçıların bürokrasi çarkı arasında zorlu bir dönem yaşadıklarını dile getiren Mete, asıl amacın TİM'i pasifize etmek ve kapatmak olduğunu kaydetti.