WSJ: Türkiye, Avrupa'nın en büyük otomotiv gücü olacak

Türk otomotiv sektörüne övgüler yağdıran ABD'li Wall Street Journal gazetesi, Türkiye'yi Avrupa'nın yeni otomotiv devi olarak gösterdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 08.12.2010 ABONE OL
ABD'NİN ekonomi ve iş dünyasının yakından takip ettiği gazetesi Wall Street Journal (WSJ), 2010 yılını tarihi rekorla kapatmayı hedefleyen Türk otomotiv sektörünü haber yaptı. Şimdiye kadar bir küresel otomotiv merkezi olarak pek değerlendirilmeyen Türkiye'nin bu yıl Doğu Avrupa'nın ve Rusya haricinde yükselen Avrupa'nın en büyük araç üreticisi olduğunu ve Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'ni geride bırakacağını yazdı. Türkiye'nin bu yıl 2009'a göre araba üretimini yaklaşık üçte birini artırdığının yer aldığı haberde otomotiv ve hafif ticari araç satışlarının bu yıl yüzde 31'lik artış gösterdiğini, üreticilerin de talebi karşılamakta zorlandığı kaydedildi.

OTOMOTİVİN MERKEZİ

Autopolis adlı otomotiv sanayi danışmanlık şirketi direktörü John Wormald, "Türkiye, küresel bazda rekabetçi bir otomotiv merkezine dönüşüyor. Türkiye'nin büyük bir iç pazarı var ve hükümet, yatırımcıların çekici bulduğu bir biçimde ekonomiyi reform ediyor gibi, böylece muhtemelen büyümeyi sürdürecek" dedi. WSJ, haberde Türkiye'nin ihracatının da arttığına, üretilen her 10 araçtan yedisinin ihraç edildiğine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU