A sınıfı not istiyoruz

Krizde ayakta kalan ve uluslararası güvenin arttığı Türkiye reytingde hedef büyüttü. Bankalar, 'A' seviyesini isterken, Fitch de 'Üç-beş yıl içinde olabilir' diyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 09.12.2010 ABONE OL
Krizde başarılı bir performans göstermesine rağmen borç batağındaki ülkelerin çok çok altında bir kredi notu olan Türkiye'de bankacılık kesimi hedefi zirveye dikti. Reytingde birinci sınıf derecelendirme isteyen bankalara paralel olarak kredi derecelendirme kuruluşları da Türkiye'nin orta vadede çok iyi bir durumda olacağı görüşünde.

'A' SEVİYESİ HAYAL DEĞİL
SABAH gazetisinin sponsorluğunda gerçekletirilen Active Academy'in düzenlediği Uluslararası Finans Zirvesi'nde konuşan Bankalar Birliği Başkanı ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türk ekonomisinin riskinin azaldığını, daha rahat borçlandığını, CDS'lerinin düştüğünü ancak kredi notunun hala yeterince yüksek olmadığını söyledi. Özince, "Türkiye için kredi notunda 'A' seviyesi hayal değil. Bir an önce bu seviyeye yükselmek için reformları yapmalıyız" dedi. Türkiye'nin ilk uluslararası kredi değerlendirme şirketi olan Fitch Ratings'in Türkiye Genel Müdürü Ayşe Botan Berker ise "Türkiye krizde gösterdiği bu performansa devam ederse neden A olmasın notu. Türkiye'nin uluslararası riski oldukça iyi durumda. Orta vadede yani 3-5 yıl içinde Türkiye'nin notunun çok iyi bir durumda olacağını düşünüyorum. Türkiye çok farklı bir yerde olacak" dedi.

MEMNUNUZ AMA...

Ersin Özince, sıcak para akışına da değinerek "Sermaye hareketi hızlanınca gayri ihtiyari memnun oluyoruz, ama bir yandan da endişeleniyoruz. Acaba bunlardan dolayı bir balon etkisi olur mu? Olabilir tabii. Çünkü ekonomileri ve finansal sektörleri küçük olan ülkeler sermaye hareketlerinin yönetilmesinde ve finansal istikrarın korunmasında ciddi zorluklar içindeler. Biz de onlardan bir tanesiyiz" dedi. İş nerede varsa paranın oraya doğru yönlendiğini söyleyen Özince, gelişmekte olan ülkelere sermaye hareketlerinin hızlandığını ifade etti. Ocak-Eylül döneminde Türkiye'ye sermaye girişinin 2.5 kat artışla 35 milyar dolar olduğunu bildiren Özince, bunun yaklaşık 13 milyar dolarının banka mevduatı olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU