İşte finansın yeni adresi

Perşembe 09.12.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 09.12.2010 15:02
ABONE OL
Başbakan Recep Tayip Erdoğan, bankaların genel merkezlerini İstanbul'a taşımaya başlayacaklarını, 2011'in bu adımların atıldığı yıl olacağını söyledi.

Erdoğan, SPK ve BDDK'nın da aynı şekilde İstanbul'a geleceğini açıkladı. Erdoğan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB), 25. kuruluş yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "İMKB 25.Yıl Konferansı'nın açılışında konuştu. Konuşmasında İstanbul'un Uluslararası Finans Merkezi olması konusuna değinen Erdoğan, "Bankalarımızın genel merkezlerini, genel müdürlüklerini İstanbul'a taşımaya başlıyoruz. SPK, BDDK aynı şekilde buraya gelecekler. Zaten faaliyetlerinin büyük bir kısmını da burada yürütüyorlar. Finans merkezi olarak belli bir çalışmayı yürütürken, temennim o ki İMKB'yi de aynı merkezin içinde bulundurmak suretiyle, bu hareketliliği orada yapmak ve dünyaya oradan çok farklı bir mesajı vermek. Bu çok önemli. Oturup değerlendireceğiz, bunların da adımını atacağız" dedi.

Bankalar noktasındaki adımları süratle attıklarını belirten Başbakan Erdoğan, "Artık 2011 daha fazla tehir edilemez, bu adımları attığımız yıl olacak. Zaten projeler bir taraftan yapılıyor. Artık fiziki noktadaki mekanlar, şu anda belirlenmiş durumda. İnşallah, 2 -3 yılda bütün merkezler bitmiş olacak. Oralarda artık bu bankalarımız taşınmış olacak" açıklamasında bulundu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasının çok dikkat çekici satır başları:

"TÜRKİYENİN BÜYÜME HIZI ARTACAK"

Son finansal krizde Türkiye'nin olumlu durumu ülkemizi çok farklı bir konuma taşıdı. 2008'daki sert düşüşlerin ardından Türkiye ekonomisi yüksek oranlı büyüme sürecine girdi. 2009 son çeyrekte büyüme oranı yüzde 6 olurken; 2010 ikinci çeyrekte 10.3 büyüme kaydettik. Bu oranlarla Avrupa'da ilk, dünyada üçüncü sırada yer aldık. Türkiye'nin büyüme hızının artacağı araştırmalarca da teyit ediliyor.

"DÜNYADA PARMAKLA GÖSTERİLİYORUZ"

Yedi ay sonra seçim yapacağız. "Seçim" kelimesi duyulduğu anda borsanın dalgalandığı, faizlerin oynadığı dönemleri yaşadık. Seçimlerde musluklar açıldı, vaatler havalarda uçuştu, oluşan bedelleri seçim sonrasında halk yaşadı. Tarihin en ağır küresel krizi döneminde, borsası yükselen, faizleri düşen, kriz karşısındaki duruşuyla dünyada parmakla gösterilen bir Türkiye haline geldik.

"MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ VERMEYİZ"

Mali disiplin, istikrar, güven kavramlarına takıldık, kaldık. "Bunlar bizim önemsediğimiz, taviz vermeyeceğimiz başlıklardır" dedik, hala da öyle. Sanayicinin, yatırımcının moralini bozmak için her türlü şeye başvurdular. Dünyada küresel ekonomik kriz çıkıyor, bizde durum olumlu. "Kriz teğet geçecek" dedim, dalga geçtiler. Teğet geçti, inandılar. Küresel ekonominin iyiye gittiği, Türkiye'nin durumunu iyileştiği söyleniyor. Felaket senaryolarını boşa çıkardık. Türkiye'de 8 yıl boyunca ekonomik iyileşmeyi küresel şartlara bağlayanlar, şu anki küresel durumda Türkiye'nin başarısını görmüyorlar. Bu tek başına hükümetin başarısı değil. Sevindirici gelişmeler hepimizin gurur duyacağı gelişmelerdir. Bu başarıyı paylaşmayanlar milletle aynı seviyeden bakamayanlardır. Bunu popülist bir yaklaşımla ele almış olsaydık bugün çok farklı bir konumda olurduk.

"TÜRK PARASI TARİHTEKİ YERİNİ YENİDEN KAZANIYOR"

6 sıfırı attığımızda bizimle dalga geçenler oldu. Enflasyonun patlayacağını söylediler. Ne oldu? "Dünyada ne hale düştük? Rezil ettiler?" dediler. Geldiğimiz nokta ortada. O insanlar bununla gurur duymalı. Türk parası tarihteki yerini yeniden kazanıyor. Bu millet eğer bulunduğu konumun idrakı içinde olursa biz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarız. Yapıcı bir yaklaşımla katkılar artsa biz şu anda daha ileri bir noktada oluruz. Türkiye'yi bu seviyeye yapısal reformlar taşımıştır. Türkiye'yi bu seviyeye milletimizin kararlılığı taşımıştır. Geriye dönüş olmayacak.

"SPK VE BDDK DA İSTANBUL'A GELECEK"

SPK, BDDK İstanbul'a gelecek. Faaliyetlerinin büyük kısmını İstanbul'da yürütüyorlar. İMKB'yi de aynı merkezin içinde bulundurmak suretiyle dünyaya mesaj vereceğiz. Bankalar noktasındaki adımlarımızı atıyoruz. 2011 bu adımları attığımız yıl olur. Fiziki noktadaki mekânlar belirlendi. 3 yıl içinde tüm merkezler bitecek ve bankalarımız taşınmış olacak. Biz hep gelecek hedeflerimizi konuşuyoruz.

"2023'TE DÜNYANIN EN İYİ EKONOMİSİ OLACAĞIZ"

Türkiye 2023'te Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında en iyi ekonomi konumuna gelecek diye inanıyoruz. İhracatta tarihi rekorlar elde ettik. Bölgesinde barışın adresi olmuş, itibarını yükseltmiş bir Türkiye var. Muhalefet partileri de vizyonel olmak zorunda.

"MARJİNAL DRUPLARI KIŞKIRTANLAR İMKB'DE PRİM YAPAMAZLAR"

Dikkat edin küresel ekonomiyi konuştuğumuz ortamda son derece seviyesiz, nezaketsiz, çapsız bir üslupla ülke içindeki istikrar zemini yıpratılmak isteniyor. Benim milletim neyin ne olduğunu biliyor. Tüm gücünü, motivasyonunu muhalefetin ve medyanın kışkırtmasından alan bir yapı var. Malum medya ve ana muhalefet partisi marjinal öğrenci gruplarını kışkırtıyor. Bunlar İMKB'de prim yapamazlar. Şiddet içeren anlayışlarla bir yere gidilmez.

"BORSAYI 70 BİNİN ÜSTÜNE TAŞIYACAĞIZ"

Biz Türkiye'yi büyütmeye, Türkiye'nin saygınlığını artırmaya devam ediyoruz. Bizim niyetimiz 70 bin olan borsayı daha yukarı taşımak.

https://www.sabah.com.tr